Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Domácí zvířecí mazlíček na zahradě. Na co dát pozor?

Kočky jsou v přírodě ostražitější | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kočky jsou v přírodě ostražitější | foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Jaro je skvělou příležitostí pro dovádění se svým zvířecím mazlíčkem na zahradě. Dávejte však pozor na několik věcí, které by jeho pobyt na zahradě mohly změnit v nechtěné zdravotní dobrodružství.

Oplocená zahrada bude brzy vašemu zvířecímu mazlíčkovi malá, a tak začne hledat možnosti úniku za dobrodružstvím mimo ni. Vyplňte proto všechny otvory v plotě a zahrabte díry pod plotem, které by mohly být potenciálním místem úniku domácího mazlíčka ven ze zahrady.

Kočka a pes (ilustrační foto)

Během grilování nebo pálení ohně na zahradě dávejte zvýšený pozor na vašeho zvířecího mazlíčka a nepouštějte ho blízko k ohništi nebo grilu. Zbytky kostí a masa bezpečně odstraňte, aby se k nim nechtěně váš zvířecí miláček nemohl dostat. Kosti mají tendenci se štípat, a mohou tak zapříčinit perforaci střeva nebo vznik těžké zácpy zvířete.

Pryč s postřiky

Při sekání trávy dbejte na to, aby kočka nepronásledovala šňůru od sekačky nebo pes ji nežvýkal. Chemické látky používané při impregnaci dřeva (např. plotu) jsou kvůli svým antiseptickým vlastnostem pro zvířata velmi toxické. Dávejte proto pozor, aby je váš zvířecí mazlíček neolizoval.

Zahradní postřiky na rostliny, insekticidy a pesticidy, mohou být pro zvířata toxické. Jedy proti hlodavcům mohou při pozření způsobit poruchy srážlivosti krve s následným vykrvácením zvířete.

Pokud chemicky ošetřujete trávník, ujistěte se, že vaše zvíře na něj nemá přístup po dobu uvedenou výrobcem v příbalové informaci. Pokud došlo k expozici zvířete mokrou chemií nebo granulemi, tyto mohou přilnut k jeho packám. Později je zvíře může olizovat, což může způsobit žaludeční nevolnosti a další vážné komplikace.

V horkém počasí zajistěte zastíněné místo pro králíky či morčata umístěná ve výběhu. Psy můžete postříkat hadicí studenou vodou. Dokonce i kočku můžete okoupat ve vlažné vodě! Pozor však dávejte, aby se voda nedostala do uší.

Pokud je váš domácí mazlíček dlouho na slunci může začít být malátný, případně dostat úpal. V těchto případech ihned kontaktujte vašeho veterinárního lékaře. Zvířata se světlou nebo bílou srstí jsou více náchylná k úpalu a spálení. Zejména oblast uší a nosu zvířete je predisponována ke vzniku rakoviny kůže. Měli byste tyto partie vašeho zvířecího miláčka ošetřovat dětským ochranným krémem proti slunci.

Pokud máte domácí kočku bez přístupu na trávník, je dobré pořídit si trávu do...

Zvýšený pozor dávejte na své domácí zvířecí mazlíčky v případě, že na zahradě máte okrasné jezírko. Kočky a menší psi mohou do něj snadno spadnout. V následné panice se pak mohou zaplést do vodních rostlin a nebudou schopni vylézt z jezírka ven. Velká plemena psů může potkat to samé v hlubokých jezerech nebo bazénech.

Domácí zvířecí mazlíčci by neměli pít vodu z rybníků nebo bazénů, která může být znečistěná nebo naopak příliš chlórovaná. Vždy byste pro ně měli mít k dispozici zdroj čerstvé čisté vody, a to i při vycházkách do přírody.

Mějte dobré znalosti o toxicitě rostlin pěstovaných na zahradě, zejména pokud chováte pasoucí se domácí mazlíčky, jako jsou králíci, morčata a želvy. Je hodně rostlin, které mohou způsobit u zvířat vážné zdravotní komplikace. Rostliny, které nejčastěji způsobují zdravotní potíže zvířat, byste měli pěstovat mimo jejich dosah.

  • Například konvalinky, oleandr, azalka, tis, náprsník, nebo rododendron mohou být příčinou problémů kardiovaskulárního aparátu při jejich pozření vaším domácím zvířecím mazlíčkem.
  • Listy rebarbory a jetele obsahuji látky způsobující selhávaní ledvin.
  • Některé druhy lilií jsou vysoce toxické pro kočky, způsobují těžké akutní ledvinové selhaní – dokonce již při pozření malých dávek, mohou způsobit selhaní ledvin a úhyn zvířete do 24-48 hodin.
  • Některé druhy palem (např. Cykasy) mohou způsobit poškození jater zvířete, zejména pokud dojde k pozření jejich oříšků.
  • Štědřenec odvislý, „Zlatý déšť”, s oblibou používaný jako živý plot, je vysoce toxický a raději zvažte jeho výsadbu. Může být příčinou křečí už při žvýkání květů.
  • Hortenzie a bobkovišeň mohou být při pozření vyšších dávek příčinou úhynu domácího zvířecího mazlíčka v důsledku otravy kyanovodíkem.
  • Určité druhy hub mohou způsobit poškození jater nebo jiných orgánů zvířat.
  • Většina jedovatých rostlin má hořkou, trpkou chuť a zvířata se jim spíše vyhýbají. Přesto dávejte pozor na vše, co může váš zvířecí mazlíček okusovat.
  • V případě jakýchkoliv pochybností nebo dotazů se obraťte na vašeho veterinárního lékaře.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?
Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?

A je to zase tady! Vánoce jsou za rohem. A zvláště pokud se chystáte pořídit nějaké dárky přes internet, rozhodně se vyplatí nakupovat ještě před...