Podle spoluorganizátorky Radky Musilové je s fretkami velká zábava, ovšem jejich chovu je potřeba věnovat velkou pozornost. Tu si totiž zvíře vyžaduje, řekla. Fretky přivezli převážně čeští chovatelé, případně ze států střední Evropy, ale někteří dorazili i z Ruska či Velké Británie. „Letos v sedmém ročníku je účast trochu slabší, mívali jsme jich tu i 80,“ řekla Musilová.
V Turecku otevřeli bazén pro kočky, koťata učí plavat |
Zábavu však poskytla šelma měřící i s ocasem okolo 40 centimetrů výtečnou. „Sice 18 až 20 hodin denně spí, ale když ne, tak dělá různé skopičiny a vyžaduje pozornost, je velmi hravá. Chodí se s ní i na procházku, ale když ji nemá chovatel na kšírech, tak spolehlivě uteče a na zavolání jako pes nepřijde. Je hodně tvrdohlavá a svéhlavá,“ popisuje jedinou domestikovanou lasicovitou šelmu Musilová. Proto říká s kolegyní, že i chovatel musí být trochu svérázný a „na hlavu“, aby chov zvládl.
Návštěvníci mohli přispět i na činnost fretčího útulku, kde často končí zvířata, jejichž chovatelé chov nezvládnou. Zvíře se dožívá šesti až osmi let. Původně lidé fretku využívali k chytání a vyhánění myší, králíků a škodlivých hlodavců z nor, také k protahování lan dlouhým potrubím a v kožešnickém průmyslu. Postupně se staly domácími mazlíčky.