Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Padající hvězdy, černé kočky, rozsypaná sůl. Jak vznikly pověry?

Černá kočka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černá kočka | foto: Shutterstock

SYDNEY I když se pokládáte za zarytého skeptika, nejspíš jste se v životě už s nějakou tou pověrou setkali - a možná tu a tam sami neodolali, abyste něco nezaklepali na dřevo nebo nepopřáli kýchajícímu „na zdraví“. Nejběžnější pověry se nevynořily jen tak odnikud.

Jejich původ je v nejlepším případě fascinující - a v nejhorším tragický, napsal zpravodajský server Business Insider, který připravil přehled některých z nich.

Rozbité zrcadlo znamená sedm let smůly

V dávných dobách se věřilo, že zrcadla obsahují části naší duše. Naštěstí se také věřilo, že se duše každých sedm let obnoví, a proto po sedmi letech končí období smůly, které na sebe rozbíječ zrcadel přivolal.

Černá kočka nosí smůlu

Ve 14. století byla asociace mezi černými kočkami a ďáblem tak rozšířená, že lidé věřili, že černé kočky způsobují pandemii černé smrti, tedy moru, a černé kočky proto hromadně vybíjeli. O dvě století později vrcholila hysterie kvůli čarodějnictví, kdy pověrčiví Evropané spojovali černé kočky s čarodějnicemi - a tato představa se rozšířila i do Ameriky, kde hrála svou roli během čarodějnických procesů v Salemu.

Projít pod žebříkem nosí smůlu

Tato pověra pravděpodobně vznikla na základě významu čísla tři v některých náboženstvích. V křesťanství ho zastupuje Nejsvětější trojice - Otec, Syn a Duch svatý. A protože trojice je svatá, je následně svaté i číslo tři. Když je žebřík opřený o zeď, pak společně se stěnou a zemí tvoří trojúhelník. Projít pod žebříkem tak může být vnímáno jako porušení trojice - rouhání.

Nešťastná třináctka

Za třináctku, která podle pověry nosí smůlu, může jednak Jidáš Iškariotský, který zradil Ježíše Krista a byl 13. hostem během novozákonní Poslední večeře. A druhým „pachatelem“ je lstivý bůh ze severské mytologie Loki. Ten uvrhl svět do chaosu, když coby 13. host přijel na božskou večerní oslavu - a trikem přiměl jiného z hostů, aby boha dobra a míru zastřelil šípem.

Rozsypaná sůl - jedna z pověr v restauraci

Vysypaná sůl nosí smůlu

Jidáše je ovšem možné vinit i z pověry, že vysypat sůl znamená smůlu. Podívejte se na slavný obraz Leonarda da Vinciho Poslední večeře. Ježíš Iškariotský, zrádný 13. host při Ježíšově večeři, je zobrazený, jak loktem převrátil slánku na stůl. Protože Jidáš zradil Ježíše, sůl, kterou převrátil, začala být spojována s jeho neblahým činy. Naštěstí existuje protilék: Když hodíte špetku oné rozsypané soli přes levé rameno, údajně tím oslepíte ďábla a zažehnáte smůlu, kterou jste na sebe rozsypáním soli přivolali.

Zaklepat na dřevo

Podle německého folklóru ve stromech přebývají dobrotiví duchové. Když na kmen stromu poklepeme, tyto duchy probudíme a zavoláme na svou ochranu a pro štěstí.

Čtyřlístek nosí štěstí

Šance najít čtyřlístek je údajně jedna ku 10.000, takže jsou velmi vzácné. Když se podle legendy Eva dozvěděla, že bude vyhnána z ráje, údajně si s sebou vzala čtyřlístek, aby nikdy nezapomněla na Rajskou zahradu. Nyní proto čtyřlístek symbolizuje štěstí a prosperitu.

Pozorování padajících hvězd (ilustrační foto).

Když padá hvězda, něco si přej

Podle Ptolemaia museli bohové otevřít prostor dělící pozemské nebe od božské sféry, pokud chtěli sledovat lidstvo. V takovou chvíli mohly padající hvězdy proniknout přes tuto dělící bariéru. A proto když vidíte na nočním nebi padat hvězdu - víte, že se bozi dívají dolů a naslouchají. Tedy alespoň podle Ptolemaia.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...