Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Padající hvězdy, černé kočky, rozsypaná sůl. Jak vznikly pověry?

Magazín

  5:46
SYDNEY - I když se pokládáte za zarytého skeptika, nejspíš jste se v životě už s nějakou tou pověrou setkali - a možná tu a tam sami neodolali, abyste něco nezaklepali na dřevo nebo nepopřáli kýchajícímu „na zdraví“. Nejběžnější pověry se nevynořily jen tak odnikud.

Černá kočka foto: Shutterstock

Jejich původ je v nejlepším případě fascinující - a v nejhorším tragický, napsal zpravodajský server Business Insider, který připravil přehled některých z nich.

Rozbité zrcadlo znamená sedm let smůly

V dávných dobách se věřilo, že zrcadla obsahují části naší duše. Naštěstí se také věřilo, že se duše každých sedm let obnoví, a proto po sedmi letech končí období smůly, které na sebe rozbíječ zrcadel přivolal.

Černá kočka nosí smůlu

Ve 14. století byla asociace mezi černými kočkami a ďáblem tak rozšířená, že lidé věřili, že černé kočky způsobují pandemii černé smrti, tedy moru, a černé kočky proto hromadně vybíjeli. O dvě století později vrcholila hysterie kvůli čarodějnictví, kdy pověrčiví Evropané spojovali černé kočky s čarodějnicemi - a tato představa se rozšířila i do Ameriky, kde hrála svou roli během čarodějnických procesů v Salemu.

Projít pod žebříkem nosí smůlu

Tato pověra pravděpodobně vznikla na základě významu čísla tři v některých náboženstvích. V křesťanství ho zastupuje Nejsvětější trojice - Otec, Syn a Duch svatý. A protože trojice je svatá, je následně svaté i číslo tři. Když je žebřík opřený o zeď, pak společně se stěnou a zemí tvoří trojúhelník. Projít pod žebříkem tak může být vnímáno jako porušení trojice - rouhání.

Nešťastná třináctka

Za třináctku, která podle pověry nosí smůlu, může jednak Jidáš Iškariotský, který zradil Ježíše Krista a byl 13. hostem během novozákonní Poslední večeře. A druhým „pachatelem“ je lstivý bůh ze severské mytologie Loki. Ten uvrhl svět do chaosu, když coby 13. host přijel na božskou večerní oslavu - a trikem přiměl jiného z hostů, aby boha dobra a míru zastřelil šípem.

Rozsypaná sůl - jedna z pověr v restauraci

Vysypaná sůl nosí smůlu

Jidáše je ovšem možné vinit i z pověry, že vysypat sůl znamená smůlu. Podívejte se na slavný obraz Leonarda da Vinciho Poslední večeře. Ježíš Iškariotský, zrádný 13. host při Ježíšově večeři, je zobrazený, jak loktem převrátil slánku na stůl. Protože Jidáš zradil Ježíše, sůl, kterou převrátil, začala být spojována s jeho neblahým činy. Naštěstí existuje protilék: Když hodíte špetku oné rozsypané soli přes levé rameno, údajně tím oslepíte ďábla a zažehnáte smůlu, kterou jste na sebe rozsypáním soli přivolali.

Zaklepat na dřevo

Podle německého folklóru ve stromech přebývají dobrotiví duchové. Když na kmen stromu poklepeme, tyto duchy probudíme a zavoláme na svou ochranu a pro štěstí.

Čtyřlístek nosí štěstí

Šance najít čtyřlístek je údajně jedna ku 10.000, takže jsou velmi vzácné. Když se podle legendy Eva dozvěděla, že bude vyhnána z ráje, údajně si s sebou vzala čtyřlístek, aby nikdy nezapomněla na Rajskou zahradu. Nyní proto čtyřlístek symbolizuje štěstí a prosperitu.

Pozorování padajících hvězd (ilustrační foto).

Když padá hvězda, něco si přej

Podle Ptolemaia museli bohové otevřít prostor dělící pozemské nebe od božské sféry, pokud chtěli sledovat lidstvo. V takovou chvíli mohly padající hvězdy proniknout přes tuto dělící bariéru. A proto když vidíte na nočním nebi padat hvězdu - víte, že se bozi dívají dolů a naslouchají. Tedy alespoň podle Ptolemaia.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...