Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Jak se rozloučit se zvířetem? V kafilerii skončit nemusí

Magazín

  6:38
Po smrti zvířete má majitel několik možností, jak se se zvířetem rozloučit. Jednou z variant je pohřbít domácího mazlíčka na svém pozemku. Tento krok je však vymezen zákonem. Zvíře nesmí uhynout na infekční nemoc. Hrob musí být kopán sto metrů od domu i pozemní komunikace, padesát metrů od pozemku souseda a dvě stě metrů od vodního zdroje.

Štěně (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Majitel zvířete, který zvažuje pohřbení v blízkosti svého domu, tak musí disponovat rozlehlou zahradou. Hloubka hrobu musí být dostatečná, aby se zemina nacházela alespoň padesát centimetrů nad tělem. Spolu se zvířetem smějí být do výkopu uloženy pouze rozložitelné materiály. Do hrobu tak není možné ukládat oblíbené gumové či plastové hračky. Tělo je nakonec třeba zasypat nehašeným vápnem či jiným desinfekčním prostředkem.

Miluje vaše kočka syrové maso? Odčervujte ji čtyřikrát ročně, radí veterinářka

Pohřbení zvířete na louce, v lese nebo na oblíbené vyhlídce možné není. Pokud uložení do země majiteli z nějakého důvodu nevyhovuje, je třeba vyhledat odbornou pohřební službu. Nabízejí se zvířecí hřbitovy i krematoria. Například v Pardubicích se zvířecí hřbitov nachází mezi starým hřbitovem a zahrádkářskou kolonií. Specifické pietní místo je plné pamětních destiček, fotografií i čerstvých květin. Za šest let fungování pohřebiště využilo službu několik desítek chovatelů. Pohřbení zvířat zde probíhá bez obřadu, ovšem pietním způsobem. Na tamním hřbitově lze nechat pohřbít kočky a psy do padesáti kilogramů, dále i morčata nebo ptáky.

Majitel musí doložit veterinární osvědčení obsahující informaci, že zvíře v posledním týdnu života nikoho nezranilo. Pohřbení domácího zvířete přijde na zhruba tři tisíce korun.

Další možností jsou zvířecí krematoria. Cena samotného žehu malého zvířete se pohybuje kolem dvou tisíc. Majitelé velkých psů nad šedesát kilogramů mohou zaplatit až sedm tisíc korun. Do vedlejších služeb patří rozloučení se v obřadní místnosti včetně úpravy mazlíčka. Dále jsou to fotografie z rozloučení, nebo dokonce sledování kremace online kamerou. Při sečtení všech nákladů a doplňkových služeb může kremace stát až kolem deseti tisíc korun. Zákonem podporovaný způsob je pak umístění uhynulého zvířete do kafilerie.

Autor:
Témata: hřbitov, Kočka, Pes

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!