Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Jak udělat dobrý skutek a získat nejvěrnějšího parťáka? Pořiďte si psa z útulku

Pes (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pes (ilustrační foto) | foto: Lidovky.cz

Toužíte po psím parťákovi a chcete přitom udělat dobrý skutek? Ale jistě, tato možnost tady samozřejmě je. V České republice je okolo 200 útulků, depozit a podobných zařízení, ve kterých je několik tisíc psů. Určitě někde čeká ten pravý, se kterým si budete rozumět a budete spolu sdílet dobré i zlé po celý zbytek jeho psího života.

Existuje několik typů útulků, z nichž každý má z hlediska případného zájemce o psa své výhody i nevýhody. Jsou zde velké městské útulky, které spravuje městská policie nebo město, kde nemají nouzi o materiální zabezpečení, psi jsou po zdravotní stránce velmi kvalitně zajištěni, mají dostatek stravy a dobré zabezpečení, nicméně chybí individuální přístup. Pokud si budete chtít vzít psa z takového útulku, pravděpodobně se o něm mnoho podrobností, co se týká povahy, zlozvyků, oblíbených činností, reakcí na různé podněty, vztahu k dětem, k zvířatům a k jídlu, nedozvíte.

Některé útulky ani psy neukazují přímo, ale musíte si vybrat jen podle fotky a až poté je Vám vybraný jedinec předveden. Má to své opodstatnění, pokud jde o klid psů, ale výběr a rozhodování je pak těžší. Můžete také navštívit menší soukromé útulky či útulky různých ochranářských organizací. Tady můžete mít štěstí i smůlu, záleží na tom, na jaký útulek narazíte. Často jsou takové útulky menší, se skromnějším zázemím, potýkají se s finančními i existenčními problémy.

O zvířata se však starají s láskou, vědí o nich první poslední, snaží se s nimi za pomoci dobrovolníků pracovat a řešit jejich problémy. Na druhou stranu mohou být mezi těmito útulky i takové, jejichž provozovatelé shromažďují zvířata, aniž by byli schopni se o ně pořádně postarat. Nemají dostatek kvalitního krmení, ani odpovídající veterinární péči.

Vždy je lepší objet více útulků a vybrat si ten, kde psi vypadají spokojeně, personál je ochotný a dají Vám o vybraném psu co nejvíce informací. Všímejte si také, jaký vztah mají psi k ošetřujícímu personálu, jak je o psy pečováno a jak se jim věnují. Také hygiena a čistota je důležitá. Není možné, aby bylo vše sterilně čisté, ale hnijící voda, plesnivé jídlo a kotec plný zapáchajících exkrementů a špíny rozhodně nepatří do útulku, z kterého byste si chtěli vzít psího kamaráda. Pohled na smutná, zanedbaná a špinavá zvířata také nevěstí nic dobrého. Jak si tedy má člověk vybrat? Všichni touží po novém domově, všichni tak smutně koukají...

Rozhodování je těžké, pokud s člověkem cloumají emoce a nejraději by si vzal všechny psíky, protože mu je jich tak líto. Přistupujte však k výběru uvážlivě. Je dobré, pokud si s sebou vezmete ještě někoho s chladnou hlavou. Důležité je uvědomit si, do jakých podmínek a k jakému životnímu stylu si nového člena rodiny vybíráte. V útulcích je široký výběr všech velikostí, typů srsti, povah a životních osudů i stáří, od malých štěňátek ještě u matky po stařečky, kteří potřebují už jen v klidu dožít. Těžká volba, že?

Suchá kůže i blechy. Co dělat, když se pes neustále škrábe?

Chcete-li si zvolit parťáka, kterého si vychováte k obrazu svému, volte štěně či mladého psíka. Poraďte se ale s pracovníky útulku, ti mají zkušenosti a lepší odhad, co asi může z malého štěněte vyrůst. Všechna štěňata jsou roztomilá a věru se těžko vybírá. Pokud volíte psíka již dospělého, snažte se co nejvíce zjistit o jeho osudu, zlozvycích, zkušenostech. Zvláště opatrní musíte být, pokud máte doma děti nebo další zvířata, zde je velké nebezpečí předchozích špatných zkušeností a není pro psí duši nic horšího, než když se po krátké době ocitne znovu v kotci útulku, protože má strach z dětí nebo nevyjde s dalšími domácími zvířaty, která již domácnost obývají.

Některé útulky půjčují své svěřence na procházku. To je dobrá cesta, kdy můžete ozkoušet, jak se chová a jaké má reakce. V útulcích je také celá řada psů po zemřelých majitelích, kteří nemají špatné životní zkušenosti, jsou zvyklí na rodinný život, ti pobytem v útulku obvykle velice trpí. Takoví psi jsou dobrou volbou pro ty, kteří chtějí mít jistotu, že mají psa vyrovnanější povahy, který je nepřekvapí nečekanými reakcemi.

Když si tedy vyberete, nezapomeňte v návalu emocí vyžadovat adopční smlouvu, doklad o zaplacení poplatku, očkovací průkaz s vyplněnými údaji a také potvrzení o zdravotním stavu psa od veterinárního lékaře.

Volbou psa z útulku získáte toho nejvěrnějšího, nejoddanějšího a nejvděčnějšího tvora, který vás bude chránit a provázet po celý zbytek svého života. Navíc je nezaměnitelný originál. Jako bonus uděláte dobrý skutek a pomůžete alespoň jedné opuštěné psí duši. Přejeme hodně štěstí!

Kočka není pes

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...