Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak udělat dobrý skutek a získat nejvěrnějšího parťáka? Pořiďte si psa z útulku

Magazín

  6:44
Toužíte po psím parťákovi a chcete přitom udělat dobrý skutek? Ale jistě, tato možnost tady samozřejmě je. V České republice je okolo 200 útulků, depozit a podobných zařízení, ve kterých je několik tisíc psů. Určitě někde čeká ten pravý, se kterým si budete rozumět a budete spolu sdílet dobré i zlé po celý zbytek jeho psího života.

Pes (ilustrační foto) foto: Lidovky.cz

Existuje několik typů útulků, z nichž každý má z hlediska případného zájemce o psa své výhody i nevýhody. Jsou zde velké městské útulky, které spravuje městská policie nebo město, kde nemají nouzi o materiální zabezpečení, psi jsou po zdravotní stránce velmi kvalitně zajištěni, mají dostatek stravy a dobré zabezpečení, nicméně chybí individuální přístup. Pokud si budete chtít vzít psa z takového útulku, pravděpodobně se o něm mnoho podrobností, co se týká povahy, zlozvyků, oblíbených činností, reakcí na různé podněty, vztahu k dětem, k zvířatům a k jídlu, nedozvíte.

Některé útulky ani psy neukazují přímo, ale musíte si vybrat jen podle fotky a až poté je Vám vybraný jedinec předveden. Má to své opodstatnění, pokud jde o klid psů, ale výběr a rozhodování je pak těžší. Můžete také navštívit menší soukromé útulky či útulky různých ochranářských organizací. Tady můžete mít štěstí i smůlu, záleží na tom, na jaký útulek narazíte. Často jsou takové útulky menší, se skromnějším zázemím, potýkají se s finančními i existenčními problémy.

Co je potřeba udělat proto, aby se s námi naše zvíře cítilo dobře?

O zvířata se však starají s láskou, vědí o nich první poslední, snaží se s nimi za pomoci dobrovolníků pracovat a řešit jejich problémy. Na druhou stranu mohou být mezi těmito útulky i takové, jejichž provozovatelé shromažďují zvířata, aniž by byli schopni se o ně pořádně postarat. Nemají dostatek kvalitního krmení, ani odpovídající veterinární péči.

Vždy je lepší objet více útulků a vybrat si ten, kde psi vypadají spokojeně, personál je ochotný a dají Vám o vybraném psu co nejvíce informací. Všímejte si také, jaký vztah mají psi k ošetřujícímu personálu, jak je o psy pečováno a jak se jim věnují. Také hygiena a čistota je důležitá. Není možné, aby bylo vše sterilně čisté, ale hnijící voda, plesnivé jídlo a kotec plný zapáchajících exkrementů a špíny rozhodně nepatří do útulku, z kterého byste si chtěli vzít psího kamaráda. Pohled na smutná, zanedbaná a špinavá zvířata také nevěstí nic dobrého. Jak si tedy má člověk vybrat? Všichni touží po novém domově, všichni tak smutně koukají...

Rozhodování je těžké, pokud s člověkem cloumají emoce a nejraději by si vzal všechny psíky, protože mu je jich tak líto. Přistupujte však k výběru uvážlivě. Je dobré, pokud si s sebou vezmete ještě někoho s chladnou hlavou. Důležité je uvědomit si, do jakých podmínek a k jakému životnímu stylu si nového člena rodiny vybíráte. V útulcích je široký výběr všech velikostí, typů srsti, povah a životních osudů i stáří, od malých štěňátek ještě u matky po stařečky, kteří potřebují už jen v klidu dožít. Těžká volba, že?

Suchá kůže i blechy. Co dělat, když se pes neustále škrábe?

Chcete-li si zvolit parťáka, kterého si vychováte k obrazu svému, volte štěně či mladého psíka. Poraďte se ale s pracovníky útulku, ti mají zkušenosti a lepší odhad, co asi může z malého štěněte vyrůst. Všechna štěňata jsou roztomilá a věru se těžko vybírá. Pokud volíte psíka již dospělého, snažte se co nejvíce zjistit o jeho osudu, zlozvycích, zkušenostech. Zvláště opatrní musíte být, pokud máte doma děti nebo další zvířata, zde je velké nebezpečí předchozích špatných zkušeností a není pro psí duši nic horšího, než když se po krátké době ocitne znovu v kotci útulku, protože má strach z dětí nebo nevyjde s dalšími domácími zvířaty, která již domácnost obývají.

Některé útulky půjčují své svěřence na procházku. To je dobrá cesta, kdy můžete ozkoušet, jak se chová a jaké má reakce. V útulcích je také celá řada psů po zemřelých majitelích, kteří nemají špatné životní zkušenosti, jsou zvyklí na rodinný život, ti pobytem v útulku obvykle velice trpí. Takoví psi jsou dobrou volbou pro ty, kteří chtějí mít jistotu, že mají psa vyrovnanější povahy, který je nepřekvapí nečekanými reakcemi.

Čím můžeme krmit psa a kočku? Pozor dejte na pšenici a sóju v granulích

Když si tedy vyberete, nezapomeňte v návalu emocí vyžadovat adopční smlouvu, doklad o zaplacení poplatku, očkovací průkaz s vyplněnými údaji a také potvrzení o zdravotním stavu psa od veterinárního lékaře.

Volbou psa z útulku získáte toho nejvěrnějšího, nejoddanějšího a nejvděčnějšího tvora, který vás bude chránit a provázet po celý zbytek svého života. Navíc je nezaměnitelný originál. Jako bonus uděláte dobrý skutek a pomůžete alespoň jedné opuštěné psí duši. Přejeme hodně štěstí!

Kočka není pes
Autor: