Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 10 °C polojasno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Jedovaté rostliny a toxické postřiky. Chraňte svého domácího mazlíčka

Kočky jsou v přírodě ostražitější | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kočky jsou v přírodě ostražitější | foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Teplé jarní počasí je vhodnou příležitostí pro aktivní pobyt vašeho zvířecího mazlíčka na zahradě. Jsou s ním však spojena některá rizika, na která je třeba dávat pozor.

Oplocená zahrada bude brzy vašemu zvířecímu mazlíčkovi malá, a tak začne hledat možnosti úniku za dobrodružstvím mimo ni. Vyplňte proto všechny otvory v plotě a zahrabte díry pod plotem, které by mohly být potenciálním místem úniku domácího mazlíčka ven ze zahrady.

Během grilování nebo pálení ohně na zahradě dávejte zvýšený pozor na vašeho zvířecího mazlíčka a nepouštějte ho blízko k ohništi nebo grilu. Zbytky kostí a masa bezpečně odstraňte, aby se k nim nechtěně váš zvířecí miláček nemohl dostat. Kosti mají tendenci se štípat, a mohou tak zapříčinit perforaci střeva nebo vznik těžké zácpy zvířete. Při sekání trávy dbejte na to, aby kočka nepronásledovala šňůru od sekačky anebo pes ji nežvýkal.

Postřiky na rostliny

Chemické látky používané při impregnaci dřeva (např. plotu) jsou kvůli svým antiseptickým vlastnostem pro zvířata velmi toxické. Dávejte proto pozor, aby je váš zvířecí mazlíček neolizoval. Zahradní postřiky na rostliny, insekticidy a pesticidy, mohou být pro zvířata také velmi toxické. Jedy proti hlodavcům mohou při pozření způsobit poruchy srážlivosti krve s následným vykrvácením zvířete.

Pokud chemicky ošetřujete trávník, ujistěte se, že vaše zvíře na něj nemá přístup po dobu uvedenou výrobcem v příbalové informaci. Pokud došlo k expozici zvířete mokrou chemií nebo granulemi, tyto mohou přilnut k jeho packám. Později je zvíře může olizovat, což může způsobit žaludeční nevolnosti a další vážné komplikace.

V horkém počasí zajistěte zastíněné místo pro králíky či morčata umístěná ve výběhu. Psy můžete postříkat hadicí studenou vodou. Dokonce i kočku můžete okoupat ve vlažné vodě! Pozor však dávejte, aby se voda nedostala do uší.

Úpal i rakovina kůže

Pokud je váš domácí mazlíček dlouho na slunci může začít být malátný, případně dostat úpal. V těchto případech ihned kontaktujte veterinárního lékaře. Zvířata se světlou nebo bílou srstí jsou více náchylná k úpalu a spálení. Zejména oblast uší a nosu zvířete je predisponována ke vzniku rakoviny kůže. Měli byste tyto partie vašeho zvířecího miláčka ošetřovat dětským ochranným krémem proti slunci.

Je potřeba dávat pozor na domácí zvířecí mazlíčky v případě, že na zahradě máte okrasné jezírko. Kočky a menší psi mohou do něj snadno spadnout. V následné panice se pak mohou zaplést do vodních rostlin a nebudou schopni vylézt z jezírka ven. Velká plemena psů může potkat to samé v hlubokých jezerech nebo bazénech.

Pes u vody

Domácí zvířecí mazlíčci by neměli pít vodu z rybníků nebo bazénů, která může být znečištěná nebo naopak příliš chlórovaná. Vždy byste pro ně měli mít k dispozici zdroj čerstvé čisté vody, a to i při vycházkách do přírody.

Mějte dobré znalosti o toxicitě rostlin pěstovaných na zahradě, zejména pokud chováte pasoucí se domácí mazlíčky, jako jsou králíci, morčata a želvy. Je hodně rostlin, které mohou způsobit zvířatům vážné zdravotní komplikace. Rostliny, které nejčastěji způsobují zdravotní potíže zvířat, byste měli pěstovat mimo jejich dosah.

  • Konvalinky, oleandr, azalka, tis, náprsník, nebo rododendron mohou být příčinou problémů kardiovaskulárního aparátu při jejich pozření vaším domácím zvířecím mazlíčkem.
  • Listy rebarbory a jetele obsahuji látky způsobující zvířatům selhávaní ledvin. Některé druhy lilií jsou vysoce toxické pro kočky, způsobují těžké akutní ledvinné selhaní. Dokonce již při pozření malých dávek mohou způsobit selhaní ledvin a úhyn zvířete do 24-48 hodin.
  • Některé druhy palem (Cykasy) mohou způsobit poškození jater zvířete, zejména pokud dojde k pozření jejich oříšků. Štědřenec odvislý (Zlatý déšť) s oblibou používaný jako živý plot, je vysoce toxický a raději zvažte jeho výsadbu. Může být příčinou křečí už při žvýkání květů.
  • Hortenzie a bobkovišeň mohou být při pozření vyšších dávek příčinou úhynu domácího zvířecího mazlíčka v důsledku otravy kyanovodíkem.
  • Určité odrůdy hub mohou způsobit poškození jater nebo poškození jiných orgánů zvířat.

Většina jedovatých rostlin má hořkou, trpkou chuť a zvířata se jim většinou vyhýbají. Přesto dávejte pozor na vše, co může váš zvířecí mazlíček na zahradě okusovat. Pokud máte podezření, že vaše zvíře pozřelo jedovatou rostlinu nebo ohryzalo keř, ihned vyhledejte veterinární pomoc.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...