Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jedovaté rostliny a toxické postřiky. Chraňte svého domácího mazlíčka

Magazín

  6:52
Teplé jarní počasí je vhodnou příležitostí pro aktivní pobyt vašeho zvířecího mazlíčka na zahradě. Jsou s ním však spojena některá rizika, na která je třeba dávat pozor.

Kočky jsou v přírodě ostražitější foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Oplocená zahrada bude brzy vašemu zvířecímu mazlíčkovi malá, a tak začne hledat možnosti úniku za dobrodružstvím mimo ni. Vyplňte proto všechny otvory v plotě a zahrabte díry pod plotem, které by mohly být potenciálním místem úniku domácího mazlíčka ven ze zahrady.

Během grilování nebo pálení ohně na zahradě dávejte zvýšený pozor na vašeho zvířecího mazlíčka a nepouštějte ho blízko k ohništi nebo grilu. Zbytky kostí a masa bezpečně odstraňte, aby se k nim nechtěně váš zvířecí miláček nemohl dostat. Kosti mají tendenci se štípat, a mohou tak zapříčinit perforaci střeva nebo vznik těžké zácpy zvířete. Při sekání trávy dbejte na to, aby kočka nepronásledovala šňůru od sekačky anebo pes ji nežvýkal.

Postřiky na rostliny

Chemické látky používané při impregnaci dřeva (např. plotu) jsou kvůli svým antiseptickým vlastnostem pro zvířata velmi toxické. Dávejte proto pozor, aby je váš zvířecí mazlíček neolizoval. Zahradní postřiky na rostliny, insekticidy a pesticidy, mohou být pro zvířata také velmi toxické. Jedy proti hlodavcům mohou při pozření způsobit poruchy srážlivosti krve s následným vykrvácením zvířete.

Klepání hlavou, škrábání uší. Jak poznat ušní polypy u kočky?

Pokud chemicky ošetřujete trávník, ujistěte se, že vaše zvíře na něj nemá přístup po dobu uvedenou výrobcem v příbalové informaci. Pokud došlo k expozici zvířete mokrou chemií nebo granulemi, tyto mohou přilnut k jeho packám. Později je zvíře může olizovat, což může způsobit žaludeční nevolnosti a další vážné komplikace.

V horkém počasí zajistěte zastíněné místo pro králíky či morčata umístěná ve výběhu. Psy můžete postříkat hadicí studenou vodou. Dokonce i kočku můžete okoupat ve vlažné vodě! Pozor však dávejte, aby se voda nedostala do uší.

Úpal i rakovina kůže

Pokud je váš domácí mazlíček dlouho na slunci může začít být malátný, případně dostat úpal. V těchto případech ihned kontaktujte veterinárního lékaře. Zvířata se světlou nebo bílou srstí jsou více náchylná k úpalu a spálení. Zejména oblast uší a nosu zvířete je predisponována ke vzniku rakoviny kůže. Měli byste tyto partie vašeho zvířecího miláčka ošetřovat dětským ochranným krémem proti slunci.

Je potřeba dávat pozor na domácí zvířecí mazlíčky v případě, že na zahradě máte okrasné jezírko. Kočky a menší psi mohou do něj snadno spadnout. V následné panice se pak mohou zaplést do vodních rostlin a nebudou schopni vylézt z jezírka ven. Velká plemena psů může potkat to samé v hlubokých jezerech nebo bazénech.

Pes u vody

Domácí zvířecí mazlíčci by neměli pít vodu z rybníků nebo bazénů, která může být znečištěná nebo naopak příliš chlórovaná. Vždy byste pro ně měli mít k dispozici zdroj čerstvé čisté vody, a to i při vycházkách do přírody.

Mějte dobré znalosti o toxicitě rostlin pěstovaných na zahradě, zejména pokud chováte pasoucí se domácí mazlíčky, jako jsou králíci, morčata a želvy. Je hodně rostlin, které mohou způsobit zvířatům vážné zdravotní komplikace. Rostliny, které nejčastěji způsobují zdravotní potíže zvířat, byste měli pěstovat mimo jejich dosah.

  • Konvalinky, oleandr, azalka, tis, náprsník, nebo rododendron mohou být příčinou problémů kardiovaskulárního aparátu při jejich pozření vaším domácím zvířecím mazlíčkem.
  • Listy rebarbory a jetele obsahuji látky způsobující zvířatům selhávaní ledvin. Některé druhy lilií jsou vysoce toxické pro kočky, způsobují těžké akutní ledvinné selhaní. Dokonce již při pozření malých dávek mohou způsobit selhaní ledvin a úhyn zvířete do 24-48 hodin.
  • Některé druhy palem (Cykasy) mohou způsobit poškození jater zvířete, zejména pokud dojde k pozření jejich oříšků. Štědřenec odvislý (Zlatý déšť) s oblibou používaný jako živý plot, je vysoce toxický a raději zvažte jeho výsadbu. Může být příčinou křečí už při žvýkání květů.
  • Hortenzie a bobkovišeň mohou být při pozření vyšších dávek příčinou úhynu domácího zvířecího mazlíčka v důsledku otravy kyanovodíkem.
  • Určité odrůdy hub mohou způsobit poškození jater nebo poškození jiných orgánů zvířat.

Většina jedovatých rostlin má hořkou, trpkou chuť a zvířata se jim většinou vyhýbají. Přesto dávejte pozor na vše, co může váš zvířecí mazlíček na zahradě okusovat. Pokud máte podezření, že vaše zvíře pozřelo jedovatou rostlinu nebo ohryzalo keř, ihned vyhledejte veterinární pomoc.

Autor: