Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Floridě podporuje chrtí závody zákon. Někteří majitelé svým psů dávají i kokain

Magazín

  6:50
MELBOURNE - Šest chrtů běží po dráze, která vede podél jezera na Floridě lemovaného vyschlými křovinami. V hledišti psí běžecké dráhy kasina Melbourne Greyhound Park, které může pojmout až 2000 lidí, je jen 14 diváků, všichni vyššího věku, píše agentura AFP.

Chrtí závody foto: Shutterstock

„Je to trochu smutné,“ uznává John Niebler, provozní ředitel kasina ve městě Melbourne, a ukazuje na prázdné hlediště. Chrtí závody zažívají v tomto jihoamerickém státě odliv zájmu obecenstva. V 90. letech se jen na jednom chrtím závodě vydělalo až půl milionu dolarů (10,5 milionu Kč). Dnes se toto číslo pohybuje kolem 15 dolarů (315 Kč).

Závody však pokračují díky zákonu z roku 1931 nazvanému Florida Pari-Mutuel Wagering Act, který legalizoval sázky na závody psů a koní, a zákonům přijatým v 80. letech, které zavazují majitele závodišť na Floridě k tomu, aby v této aktivitě pokračovali, jestliže chtějí zachovat další hazardní hry.

Chrtí závody

„Nedává to dost dobrý smysl, že?“ říká Christine Dorchaková, předsedkyně organizace GREY2K USA Worldwide, která bojuje za ukončení těchto závodů, jež ochránci zvířat považují za kruté vůči zvířatům. „Tisíce a tisíce psů se stávají rukojmími, protože zákon majitelům závodišť říká: povolíme vám hrací automaty, karetní hry a další věci obvyklé v kasinech, když budete rovněž pořádat chrtí závody,“ vysvětluje Christine Dorchaková.

Organizace GREY2K USA Worldwide pranýřuje rovněž případy předávkování stimulujícími látkami. Loni například při závodu uhynul pes, který byl předávkován kokainem. Kromě toho mohou psi utrpět těžká zranění, neboť někteří dosahují při běhu rychlosti až 70 kilometrů za hodinu.

Jack Cory, mluvčí sdružení Florida Greyhound Association, která hájí zájmy majitelů chrtů, považuje obvinění ze špatného zacházení se psy za nepodložená. Namítá, že je v zájmu majitelů se psy dobře zacházet, aby zvítězili a zajistili jim příjmy. „Majitel nedostane ani halíř, když zvířata nejsou dobře opečovávána, krmena a cvičena,“ říká.

Nejvíce závodů se koná na Floridě

Majitelé psů si přijdou na své peníze, přestože na závody přichází jen málo diváků. Pokud jejich pes vyhraje, mají nárok na čtyři až pět procent zisku z hazardních her, vysvětluje Jack Cory. Floridští poslanci nedávno odhlasovali text, který bude v listopadu předložen k referendu. Voliči tohoto amerického státu budou rozhodovat o tom, zda tento typ závodů bude postupně do roku 2020 zrušen.

Jen na Floridě je 12 z celkových 18 chrtích závodišť ve Spojených státech. V celém světě jich je 150. Nejméně 40 amerických států zakazuje sázky na tyto závody, populární v četných zemích, například v Irsku.

Ve státě Florida dosahují podle zprávy kabinetu Spectrum Gaming Group ztráty z této aktivity ročně 3,3 milionu dolarů (69 milionů Kč). „Lidé nechodí tak jako dříve, i když se usilovně snažíme,“ konstatuje Jim O Brien, ředitel Melbourne Greyhounds Park. Zařízení vydává ročně 200 000 dolarů (4,2 milionu Kč) na chrtí závody. Ty mu však umožňují nabízet další hazardní hry, které vynášejí 7,8 milionu dolarů (164 milionů Kč). „Ať máme v hledišti deset nebo 10.000 diváků, stejně nabízíme pěknou podívanou,“ ujišťuje O ?Brien.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat