Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Veterinář: Selhávání ledvin u kočičích seniorů. Prvním příznakem je nadměrná žízeň

Ilustrační foto: Britská kočka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Britská kočka. | foto: Shutterstock

Stejně jako je tomu u lidí, s postupující věkem a začínající stárnutím se organismus zvířecího mazlíčka opotřebovává a dochází k postupnému selhávání orgánů.

U koček jsou jedním z nejčastěji postihovaných orgánů právě ledviny. V minulosti byly kočky pouštní zvířata, a tak jejich ledviny jsou schopny šetřit vodu v organismu. Špatný chrup a artritida koček žijících v divočině zapříčinily jejich úmrtí mnohem dříve, než došlo k opotřebování jejich ledvin.

S vývojem vědy a vzestupem kvality života a kvality domácí péče a krmení se naše domácí kočky dožívají stále déle. Ledviny jsou tak mezi prvními orgány, u kterých dochází vyčerpání.

Prevence

Program Preventivní péče pro starší psy a kočky, který je určen především pro starší zvířata dle níže uvedené věkové kategorie:

  • kočky cca od 7 let věku
  • malí psi do 10 kg cca od 9 let věku
  • střední psi 11-25 kg cca od 8 let věku
  • velcí psi 25-45 kg cca od 7 let věku
  • obří psi cca od 45 kg od 6 let věku

Rutinní vyšetření staršího psa či kočky zahrnuje důkladné fyzikální vyšetření, kompletní krevní obraz, profil biochemie krve a analýzu moči. Nicméně, mnoho orgánů (například ledviny) má tak velkou funkční rezervu, že běžné krevní testy mohou být normální, a onemocnění tak zůstane nerozpoznané. Díky preventivnímu vyšetření je možné identifikovat chronické onemocnění ledvin u koček a psů o měsíce dříve, než doposud používané tradiční metody. Celá řada dalších orgánových systémů (tj. slezina, plíce, prostata, srdce, zažívací trakt a pohybové stejně jako neurologické systémy) neprodukují žádné „enzymy“, které lze měřit v krvi a zjistit tak jejich onemocnění. Proto je součástí programu i rentgenové vyšetření hrudníku.

Jedním z prvních příznaků selhávání ledvin je nadměrná žízeň kočky. Pokud zaznamenáte, že vaše kočka pije vodu z neobvyklých míst, respektive pije více než normálně, ihned vyhledejte pomoc veterinárního lékaře. Někdy může být těžké poznat, jestli kočka více pije. Jedná se o případy, kdy chovatel vlastní více koček nebo je zvíře chováno venku. V těchto případech nemusíte zaznamenat nadměrnou žízeň vašeho zvířete. Proto sledujte i případnou letargii, nechutenství, vyhublost nebo zvracení zvířete.

Selhávající ledviny mohou být léčeny speciálními léky, které brzdí další poškozování buněk ledvin a udržují zbývající buňky životaschopné. Vaše kočka by také měla dostávat speciální dietu s nízkým obsahem bílkovin pro menší zatěžování ledvin.

Preventivní péče pro starší kočky a psy

Pokroky ve zdravotnictví mají za následek prodlužování délky života lidí i našich psích a kočičích společníků. Přesto se zdá, že my a naši mazlíčci jsme přirozeně naprogramováni životu do určitého věku. Na úrovni buněk zvířete můžeme s věkem sledovat zpomalování buněčného cyklu. K tomu se navíc přidávají faktory životního prostředí, které ovlivňují již takto předem naprogramované události. Stárnutí není nemoc. Je to proces, který znamená progresivní a nevratnou ztrátu funkční rezervní kapacity orgánových systémů organismu.

Domácí zvířata vám neřeknou, jak se cítí, a proto mohou být nemocná dlouho předtím, než si toho všimnete. V případě, že onemocnění nebo problém se odhalí včas, je možné přijmout opatření k vyléčení nebo pozastavení onemocnění dříve, než dojde k jeho nevratnému poškození. Preventivní vyšetření je zvláště důležité u starších domácích zvířat, protože je u nich větší pravděpodobnost výskytu nemocí.

Kdy je nejlepší zvíře testovat?

Domácí zvířátka se doporučuje testovat v pravidelných intervalech. Mnoho majitelů domácích zvířat kombinuje toto preventivní vyšetření s každoroční návštěvou veterinárního lékaře při očkování svého psa či kočky. Veterinární lékař může doporučit častější vyšetření v závislosti na věku zvířete nebo jeho zdravotním stavu. Pravidelné sledování zdravotního stavu domácího zvířecího mazlíčka umožňuje veterinárnímu lékaři odhalit drobné změny, které signalizují nástup nemoci.

U staršího psa či kočky vyšetřují pět hlavních oblastí:

  • Kompletní krevní obraz – Jedná se o jednoduchý krevní test, který zkoumá buněčné složky v krevním řečišti. Patří mezi ně červené krvinky, které přenášejí kyslík do tkání, bílé krvinky, které bojují proti infekci a reagují na zánět a krevní destičky, které napomáhají při srážení krve. Krevní obraz poskytuje podrobné informace o počtu, velikosti a tvaru různých typů buněk a identifikuje přítomnost abnormálních buněk.
  • Biochemický profil - Jedná se o sérii testů provedených z krevního séra, které tvoří tekutou složku krve. Tyto testy poskytují informace o tom, jak dobře fungují různé orgány těla, a pomáhají odhalit přítomnost některých metabolických poruch. Jde o testy pro posouzení jater a ledvin, vyloučení cukrovky, případně onemocnění dalších orgánových systémů. Jsou-li v biochemickém profilu drobné odchylky, veterinář může jednoduše doporučit opakované vyšetření s odstupem času; v závislosti na abnormalitách, může to být za několik dní, několik týdnů nebo několika měsíců. V indikovaných případech, doporučí rozsáhlejší diagnostiku nebo přídavné speciální zkoušky a / nebo zobrazovací techniky (rentgen, ultrazvuk).
  • Vyšetření moči - Zahrnuje chemický rozbor vzorku, stejně jako mikroskopické vyšetření močového sedimentu. Analýza moči poskytuje informace o tom, jak efektivně pracují ledviny, dále identifikuje přítomnost zánětu nebo infekce ledvin a močového ústrojí, a může detekovat přítomnost základního metabolického onemocnění, jako je cukrovka. Analýza moči je nezbytná pro úplné zhodnocení močového systému. Měla by být prováděna rutinně jako součást vyšetření, a je zvláště důležité u starších pacientů z důvodu zvýšené frekvence onemocnění ledvin u staršího zvířete.
  • Vyšetření štítné žlázy - Štítná žláza je jako „termostat“, který „nastaví“ rychlost metabolismu celého organizmu. Nejčastějším onemocněním štítné žlázy u psů je tzv. hypotyreóza, když štítná žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů štítné žlázy. U koček je to naopak hypertyreóza, když štítná žláza produkuje nadbytek hormonů štítné žlázy. Funkce štítné žlázy by měly být testovány běžně u starších psů a koček, a to zejména v případě, že pes nevysvětlitelně přibírá na tělesné hmotnosti, je rychle unavitelný, trpí opakujícími se kožními nebo ušními infekcemi, nebo ztrácí chlupy na bocích těla a ocasu. U koček je to zase nevysvětlitelné hubnutí při zachované nebo nadměrné chuti k jídlu, nervozita či nepokoj.
  • Rentgen hrudníku (tři projekce) - Toto je velmi přínosné vyšetření mající v moderní medicíně stále nezastupitelnou úlohu. Může významně napomoci prvotní diagnóze celé řady chorob, které se mohou objevit. Např. onemocnění srdce nemusí být doprovázeno srdečním šelestem nebo např. snížená vitální kapacita plic nemusí způsobovat zjevné dechové potíže apod. RTG plic nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!