Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ústecká zoo otevřela novou expozici tučňáků brýlových. Jako první ZOO v Česku

Magazín

  6:30
ÚSTÍ NAD LABEM - Ústecká zoologická zahrada v neděli otevřela novou expozici tučňáků. Vznikla úpravami původní ubikace lachtanů. Úpravy stály bezmála osm milionů korun, řekl ředitel zoo Roman Končel. Deset zvířat získala zahrada z Anglie. Je první zoo v Česku, která chová tučňáky brýlové.

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem 3. prosince otevřela novou expozici tučňáků foto: ČTK

Expozice tučňáků vznikla z pavilonu a přilehlých prostor po lachtanech. Populární lachtan Moritz uhynul v roce 2014, od té doby byl prostor v dolní části zahrady prázdný. S přestavbou na expozici tučňáků začala zahrada už loni. Peníze získala od města, část pak z fundraisingové kampaně. „Vzhledem k tomu, že ústecká zoo je členem prestižní organizace EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií), není zásadním problémem získat zvířata, ale vybudovat chovatelské zařízení splňující přísné parametry. V naší zoo se to podařilo hlavně díky podpoře zřizovatele - statutárního města Ústí nad Labem,“ uvedl Končel. Město dalo na expozici 6,6 milionu, kampaň pak vynesla 1,2 milionu korun.

Podmínky pro chov tučňáků jsou přísné a původní expozice lachtanů musela projít kompletní přestavbou. „Je přesně stanovena plocha souše a vody na konkrétní počet jedinců, je třeba dodržet specifické požadavky na chlazení vody a filtraci, v expozici je třeba připravit různý substrát proti otlakům končetin, je třeba mít k dispozici oddělený prostor pro případnou karanténu nemocných zvířat, připravit dostatečný počet hnízdních nor, zabezpečit expozici proti predátorům jako jsou lišky a mnoho dalších podmínek,“ vysvětlila zooložka Ilona Pšenková.

Ústecká zoo je tak první v Česku, která má tučňáky brýlové, kteří jsou v červené knize ohrožených druhů. „Hledali jsme druh, který nepotřebuje speciální regulované klima vnitřní expozice, což by bylo velice nákladné a v našich podmínkách složité. Vybírali jsme druh, který bez problémů obývá venkovní prostor a snáší středoevropské klima,“ vysvětlila zooložka Petra Padalíková.

Zvířata získala zahrada zdarma z anglické Zoo&Aquarium Living Coasts, Torquay. V Ústí nad Labem jsou už od začátku listopadu. „Po transportu byli poněkud bázliví, ale během prvních dnů již začali přijímat předkládanou potravu, kterou tvoří drobné rybky - sledi, šproty a huňáčci,“ doplnila mluvčí zahrady Věra Vrabcová.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat