Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Ústecká zoo otevřela novou expozici tučňáků brýlových. Jako první ZOO v Česku

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem 3. prosince otevřela novou expozici tučňáků | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zoologická zahrada v Ústí nad Labem 3. prosince otevřela novou expozici tučňáků | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM Ústecká zoologická zahrada v neděli otevřela novou expozici tučňáků. Vznikla úpravami původní ubikace lachtanů. Úpravy stály bezmála osm milionů korun, řekl ředitel zoo Roman Končel. Deset zvířat získala zahrada z Anglie. Je první zoo v Česku, která chová tučňáky brýlové.

Expozice tučňáků vznikla z pavilonu a přilehlých prostor po lachtanech. Populární lachtan Moritz uhynul v roce 2014, od té doby byl prostor v dolní části zahrady prázdný. S přestavbou na expozici tučňáků začala zahrada už loni. Peníze získala od města, část pak z fundraisingové kampaně. „Vzhledem k tomu, že ústecká zoo je členem prestižní organizace EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií), není zásadním problémem získat zvířata, ale vybudovat chovatelské zařízení splňující přísné parametry. V naší zoo se to podařilo hlavně díky podpoře zřizovatele - statutárního města Ústí nad Labem,“ uvedl Končel. Město dalo na expozici 6,6 milionu, kampaň pak vynesla 1,2 milionu korun.

Podmínky pro chov tučňáků jsou přísné a původní expozice lachtanů musela projít kompletní přestavbou. „Je přesně stanovena plocha souše a vody na konkrétní počet jedinců, je třeba dodržet specifické požadavky na chlazení vody a filtraci, v expozici je třeba připravit různý substrát proti otlakům končetin, je třeba mít k dispozici oddělený prostor pro případnou karanténu nemocných zvířat, připravit dostatečný počet hnízdních nor, zabezpečit expozici proti predátorům jako jsou lišky a mnoho dalších podmínek,“ vysvětlila zooložka Ilona Pšenková.

Ústecká zoo je tak první v Česku, která má tučňáky brýlové, kteří jsou v červené knize ohrožených druhů. „Hledali jsme druh, který nepotřebuje speciální regulované klima vnitřní expozice, což by bylo velice nákladné a v našich podmínkách složité. Vybírali jsme druh, který bez problémů obývá venkovní prostor a snáší středoevropské klima,“ vysvětlila zooložka Petra Padalíková.

Zvířata získala zahrada zdarma z anglické Zoo&Aquarium Living Coasts, Torquay. V Ústí nad Labem jsou už od začátku listopadu. „Po transportu byli poněkud bázliví, ale během prvních dnů již začali přijímat předkládanou potravu, kterou tvoří drobné rybky - sledi, šproty a huňáčci,“ doplnila mluvčí zahrady Věra Vrabcová.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals
SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals

Dopřejte si chvilku odpočinku, kterou vám provoní kosmetika z řady The Ritual of Jing. Právě tu teď totiž můžete vyhrát.