Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zoo a pohádková přehrada. Vítejte ve Dvoře Králové

Cestování

  6:29
O věnných městech českých královen kdekdo z nás slyšel už ve škole, ale máme v nich trochu chaos. Něco málo se o nich dozvíte ve sloupku vpravo, jednomu z nich se budeme věnovat podrobněji.

Přehrada Les Království leží 4 kilometry proti proudu od Dvora Králové nad Labem, v zasněžené krajině připomíná kulisy romantických pohádek foto: Ondřej Littera, MAFRA

Královnu má přímo v názvu: jmenuje se Dvůr Králové nad Labem. Dnes se sem jezdí hlavně kvůli zoologické zahradě, ale město se proslavilo dávno před jejím vznikem. Z královen si je oblíbila hlavně Žofie Bavorská, druhá manželka Václava IV., která na místě staršího románského kostelíku nechala postavit gotický chrám sv. Jana Křtitele. Ten se letos hřál v centru pozornosti řady návštěvníků: v září to bylo právě dvě stě let, kdy v jeho věži spisovatel a básník Václav Hanka objevil středověký rukopis.

Ano, jde o slavný Rukopis královédvorský, který společně s Rukopisem zelenohorským (ten byl objeven rovněž před dvěma sty lety, ale na opačném konci Čech, na zámku Zelená Horau Nepomuku) po celou dobu své existence patří k záhadám české literatury. Kvůli rukopisům si do vlasů vjížděli slovutní vědci, historici, politici, spisovatelé a vlastně kdekdo, kdo měl na věc nějaký názor. Závěr?Dnes jsou vesměs považovány za padělky, ale nedá se jim upřít určitá historická hodnota.

Muzeum plné ozdob

Nechme odborníkům jejich zaprášené listiny a pojďme se projít po městě. Zastavme se na náměstí T. G. Masaryka s radnicí, mariánským sloupem a kašnou. I tady narazíme na malou připomínku rukopisů: socha na vrcholku kašny zpodobňuje Záboje, postavu z Rukopisu královédvorského, který je alegorickou oslavou mateřského jazyka a češství. 

Kolem pohádkové přehrady do Hájemství

Pár kilometrů od Dvora Králové nad Labem objevíte jednu z našich nejkrásnějších přehrad. Jmenuje se Les Království a jako z pohádky vypadají zejména věžičky na přehradní hrázi, domek hrázného a šoupátková věž. Začíná zde naučná stezka Lesem Království do nedalekého Hájemství.

Zajímavost: Naučnou stezkou vás bude provázet bukový skřítek Fagusáček, pojmenovaný podle latinského názvu pro buk lesní (Fagus silvatica). Na konci objevíte lesní areál environmentální výchovy Hájemství s dětským hřištěm, dřevěnými sochami, kamennou maketou Krkonoš a skvělým keltským stromovým kalendářem.

Během adventu, kdy na hlavním náměstí září rozsvícený vánoční strom, se možná necháte zlákat na prohlídku jedné ze stálých expozic; ta interaktivní formou vypráví historii výroby vánočních ozdob od foukání a smáčení přes zdobení a záponkování až po balení do krabic.

Zastavte se také u Šindelářské věže se zbytkem hradeb, což jsou jediné zbytky městského opevnění, a projděte se Valovou uličkou, v níž se dodnes dá vyčenichat podmanivá středověká atmosféra. Pokud po ní půjdete směrem ze severu na jihu, dovede vás na náměstí Václava Hanky s pozoruhodnou fontánou; vějířovitě rozložené kamenné desky popsané záhadnými znaky samozřejmě symbolicky představují Rukopis královédvorský.

Pojďte se ohřát do zoo!

Na Tyršovo koupaliště vás v prosinci nevylákám, raději se tedy vydáme do zoo. Patří k nejstarším a největším v Česku, řadí se mezi světově uznávané chovatele afrických zvířat a významně se podílí na záchraně ohrožených druhů. Africké a lví safari má přes zimu zavřeno – ale zato tu zažijete skvělé Vánoce. Ty začnou v sobotu 16. prosince a až do 1. ledna vám sváteční procházku po zoo zpestří desítky svítících dekorací ve tvaru zvířat, více než stovka ozdobených stromečků po celém areálu, mohutný vánoční baobab, který se rozzáří každý den už před setměním, a samozřejmě zvířata. Za příznivého počasí potkáte venku gepardy, slony, nosorožce nebo některé antilopy. A když vám bude zima, můžete se ohřát v pavilonech.

Vánoce v zoo ve Dvoře Králové začínají 16. prosince

Těšit se můžete třeba na samičku nosorožce dvourohého, která se narodila v říjnu. V listopadu se také rozrostla skupina drilů černolících, vzácného druhu afrických primátů, narodil se tu také malý štětkoun, africký druh rezavohnědého prasete, který dostal název podle výrazných dlouhých štětin na uších. Společnost jim dělají odrostlá koťata gepardů a karakalů; která přišla na svět už na jaře a teď míří do kočičí puberty.

A nakonec pár dobrých zpráv: v ceně vstupenky je zahrnuto parkování, prohlídka galerie Pravěk očima Zdeňka Buriana. K tomu si připočtěte ještě prodlouženou otevírací dobu pokladen do 19 hodin a zvýhodněné vstupné, jen na Štědrý den a Silvestra jsou pokladny otevřené pouze do 14 hodin!

Věnná města…

 • … jsou města, která čeští králové již od 14. století postupně věnovali svým ženám. Víte, že jejich právní forma zanikla až v roce 1918, po vzniku samostatného Československa? Kromě Dvora Králové nad Labem k nim patří: 
 • Hradec Králové, město na soutoku Labe a Orlice. Jeho dominantou je chrám svatého Ducha, který dala vybudovat Eliška Rejčka. 
 • Chrudim, město s Muzeem loutkářských kultur; zdejší arciděkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie nechala dostavět Žofie Bavorská.
 • Jaroměř, město zahrad a parků, v jehož blízkosti leží legendární barokní císařská pevnost Josefov. Nejvýznamnější památkou je gotický chrám sv. Mikuláše.
 • Mělník, město na soutoku Labe a Vltavy s prastarou vinařskou tradicí a s tajemným podzemím. Nový Bydžov, město díky pravidelnému půdorysu považované za unikátní ukázku středověkého urbanismu. 
 • Polička, město se zachovalým věncem hradeb a rodiště světoznámého hudebního skladatele Bohuslava Martinů. Víte, že se narodil ve světničce ve věži kostela sv. Jakuba 36 metrů nad zemí? 
 • Trutnov, město provázené legendou o drakovi, kterého tu pravidelně na začátku turistické sezony při akci „Už ho nesou!“ zavěšují na věž a v září zase putuje z věže dolů. 
 • Vysoké Mýto, město s jedním z největších čtvercových náměstí v Česku a také jedinou sochou Přemysla Otakara II.
Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat