Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

V Itálii mají psi cvičení na lanýže vlastní univerzitu

Lanýž (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lanýž (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

RODDI „Dej se do toho, Rocky, dobře hledej!“ „No vidíš, výborně!“ Labrador vrtí ocasem celý šťastný, že se mu podařilo najít poklad: lanýže. Po tři týdny byl Rocky studentem italské Univerzity pro psy cvičené na vyhledávání lanýžů a dnes na něho může být páníček hrdý, píše agentura AFP.

V čele této poněkud zvláštní akademie ležící v městečku Roddi na severozápadě Itálie stojí Giovanni Monchiero, který dokáže stejně jako jeho otec, dědeček a pradědeček udělat z obyčejných psů experty na vyhledávání lanýžů.

„Vycvičit psa tak, aby hledal lanýže, je velmi jednoduché. Chce to jen hodně trpělivosti a je třeba vycházet z toho, že pro psa to je hra,“ říká pětapadesátiletý Giovanni. „Začínáme tím, že necháme psa hrát si s lanýžem. Já používám čerstvé lanýže, ale kdo je nemá, může nakapat trochu oleje s lanýžovou vůní na tenisový míček. Hodíte ho, pes ho musí přinést a vy ho odměníte sušenkou,“ vysvětluje.

Pak učitel hru učiní složitější tím, že lanýž vyhodí na travnatou plochu, aniž by pes viděl, kde se lanýž nachází. „Pak je třeba psa povzbuzovat, aby hledal, a když lanýž najde, odměnit ho pochvalou a pamlskem,“ zdůrazňuje Giovanni. „Jakmile si pes zvykne na lanýžovou vůni, uschovává se lanýž pod zem, zpočátku nepříliš hluboko,“ dodává.

Oblast kolem města Alba, kde Roddi leží, je proslulá svými bílými lanýži, které charakterizuje intenzivní vůně připomínající dřevo a přírodu, uvádí Antonio Degiacomi, prezident Národního centra pro studium lanýžů. Hledání lanýžů je vášeň, vysvětluje Giovanni, který chodí na tyto houby ráno a večer po celou sezónu, která trvá od 21. září do 31. ledna.

Univerzitu pro psy cvičené na vyhledávání lanýžů založil jeho pradědeček v roce 1880 a Giovanni Monchiero uchovává toto dědictví. Tvrdí, že se sice ne všichni psi mohou naučit vyhledávat lanýže, ale že všechny rasy mají šanci.

Vrozené dispozice

„Jsou psi, kteří mají dispozice k hledání lanýžů, jiní je zase nemají,“ vysvětluje Giovanni, jenž ze svého malého německého pinče vychoval úplného experta na lanýže. „Pan Monchiero je z celého Piemontu nejlepší. Už mu svěřuji třetího psa,“ říká majitel Rockyho Diego Guaraldo. „Nepoužívá násilné metody, jako je vyhladovění psa, ale mírné prostředky. Ze psů dělá skutečné šampiony,“ dodává.

Lanýž.

„Daří se mu v psovi probudit cosi, co z něho udělá blázna do lanýžů. Je třeba, aby pes byl pečlivý a soustředěný, aby se nenechal zlákat pachem zvěře,“ říká Diego Guaraldo. Pes vycvičený Monchierem cítí lanýž až na dvacetimetrovou vzdálenost, ujišťuje.

Třítýdenní výcvik stojí 400 eur (10 400 korun). Monchiero vysvětluje, že cvičí své „žáky“ třikrát denně, ale že hned přestane, když vidí, že toho pes má dost nebo je unavený. Za jednu až dvě hodiny výcvik obnoví.

„To je základní kurz. Aby se pes stal skutečným expertem, je třeba v průměru tří let. A i potom je nutné psa dále cvičit, alespoň obden,“ zdůrazňuje Monchiero. Rocky má všechny předpoklady k tomu, aby uměl lanýže vyhledávat. Má to ale jednu malou chybu: pes lanýže žere!

„Žádný problém, umí lanýž najít, je třeba ho jen naučit výměnu, že za lanýž dostane pamlsek,“ ujišťuje Giovanni a dodává, že někteří psi stejně kousek lanýže ukousnou. „Lépe je mít v kapse mírně poškozeného lanýže, než žádného,“ směje se ale Diego Guaraldo.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.