24. ledna 2019 10:12 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Šediváčkův long dostal jméno po zastřeleném huskym. V Orlických horách začal extrémní závod psích spřežení

Závod pravidelně startuje v obci Deštná v Orlických horách. Pořadatelé místo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Závod pravidelně startuje v obci Deštná v Orlických horách. Pořadatelé místo... | foto: ČTK

DEŠTNÉ V ORLICKÝCH HORÁCH V Orlických horách začal v úterý extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long. Podmínky jsou ideální. Třiadvacátého ročníků se účastní okolo 80 závodníků z několika zemí s asi 600 psy.

Účastníci klání v úterý v podvečer zahájili závody slavnostním nástupem na parkovišti pod sjezdovkami v Deštném. Informoval o tom ředitel závodu Pavel Kučera. Nejdelší pětietapová trasa měří přes 300 kilometrů, kratší trasa 200 kilometrů a skládá se ze čtyř etap. Musheři dorazí do cíle v sobotu.

„Jedenáct musherů, kteří pojedou 300 kilometrů, odstartovalo v úterý, zbytek vyrazil na dvoustovku ve středu,“ uvedl Kučera.

Den před historicky prvním závodem utekli pořadateli Pavlu Kučerovi dva psi....
Závod pravidelně startuje v obci Deštná v Orlických horách. Pořadatelé místo...

Po vydatném sněžení minulý týden mají závodníci po několika letech výborné podmínky. Ráno bylo na Šerlichu v nadmořské výšce 1027 metrů na hřebeni Orlických hor minus 11 stupňů Celsia, jasno a okolo 120 centimetrů sněhu. „Po dlouhé době neřešíme, jestli bude pršet nebo sněžit, to je paráda. Velice se na to těším. Naposledy byl takový ročník v roce 2004. Pokud bude počasí jako dnes, tak závod bude docela rychlý,“ řekl v úterý Kučera.

Jeden z nejtěžších závodů ve střední Evropě

Při minulých ročnících se pořadatelé mnohdy potýkali s nedostatkem sněhu. Třeba v roce 2016 musela být trať závodu kvůli oblevě výrazně zkrácena, o dva roky dříve museli závodníci vyjet na trať na tréninkových kárách.

Organizátoři připravili pro závodníky také noční bivaky, první ve čtvrtek na Bedřichovce a druhý v noci na sobotu v lokalitě Zámeček-Pádolí.

Šediváčkův long patří k nejtěžším závodům svého druhu ve střední Evropě, což je dané délkou trati a převýšením. „Třistakilometrová trasa má převýšení 9000 metrů a dvoustovka asi 7000 metrů,“ uvedl Kučera. Také proto každoročně láká i mushery ze zahraničí. Kromě české musherské špičky se na start postaví i závodníci z Německa, Rakouska, Švýcarska, Itálie, Nizozemska, Chorvatska, Maďarska, Polska a letos poprvé také ze Srbska.

Závod, který vede z větší části po hřebenech Orlických hor, je pojmenován po severském psu, kterého zastřelil myslivec před startem prvního ročníku závodu.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz