Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Většina psů ztracených na Silvestra je už doma. Narostl ale počet nechtěných zvířat pod stromečkem

Pes v trojském útulku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pes v trojském útulku. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA/LIBEREC Na Silvestra a Nový rok lidé nahlásili v útulku pražské městské policie 37 nalezených a 35 ztracených psů. Většina nalezených zvířat se takřka okamžitě vrátila majiteli. V posledních dnech roku se do útulku dostala také nechtěná zvířata, hlavně štěňata. Sdělila to tisková mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. Ve srovnání s ostatními městy je to vysoké číslo, jinde v republice zaznamenali jen malý nebo prakticky žádný nárůst, například liberecký útulek se tomu snaží předcházet osvětou. Za poslední rok útulky městské policie přijaly celkem 3 046 zvířat.

Do trojského útulku bylo poslední den starého a první den nového roku přijato 18 zvířat, z nichž 13 bylo téměř okamžitě vráceno zpět majiteli. Řadu nalezených zvířat ani nebylo nutné dovézt do útulku. „Perfektní práce ošetřovatelů stála za tím, že i přes chybějící řádné označení některých zvířat, se je díky popisu podařilo dohledat v systému, takže si pro ně majitelé přijeli rovnou na místo nálezu,“ uvedla Seifertová. 

„Ve srovnání s jinými roky byl konec roku 2018 naopak nejnáročnější na počet odložených zvířat, nejčastěji se jednalo o nechtěná štěňata,“ sdělila mluvčí. Od čtvrtka si je mohou zájemci vzít a dát jim nový domov.

‚Zvíře je živá bytost, se kterou nejde takto nakládat‘

V libereckém útulku Archa při ZOO Liberec už takové nárůsty přijatých zvířat v době silvestrovských oslav nezaznamenali. Dle pracovníků útulku je to hlavně proto, že „už několik let se o tom, jak jsou pejsci vystrašení, hodně mluví“. V libereckém útulku tak přijali na Silvestra pouze dva psy.

S odloženými štěnaty či koťaty po vánočních svátcích se v libereckém útulku prakticky vypořádávat nemusí, snaží se totiž o osvětu a důkladně se předem u zájemců  informují, za jakým účelem si před Vánoci pro zvíře přicházejí.  „U nás si nepřejeme, aby k nám někdo přišel, že chce pejska pod stromeček. Děláme osvětu, snažíme se lidem domlouvat, že je to hloupost. Zvíře je živá bytost, se kterou nejde takto nakládat,“ shodují se pracovníci útulku.

Darované krmení pokryje tři čtvrtiny roku

Trojský útulek městské policie v Praze se ve dnech 23. a 24. prosince otevřel lidem. Zhruba 15 000 lidí přineslo do útulku nadílku suchého krmiva, konzerv, piškotů a pamlsků o celkové váze 8,1 tuny. Darované krmení pokryje téměř tři čtvrtiny roku. Návštěvníci zvířatům přinesli i misky, hračky, obojky, vodítka nebo deky a darovali na účet 26 500 korun. Peníze budou využity na moderní vybavení veterinárních ordinací a další vybavení prostor. Také liberecký útulek souhlasí s tím, že ve vánočním období jim lidé více darovali, protože „jsou  kolem Vánoc takoví rozněžnělí“.

Za 25 let, kdy útulky pro opuštěná zvířata v Troji a Dolních Měcholupech spravuje městská policie, přijaly celkem 87 523 zvířat, z toho jich 86 692 bylo vráceno majitelům nebo předáno do náhradní péče. Počet zvířat, která jsou ročně přijata do útulků městské policie, v posledních letech klesá. Za loňský rok útulky městské policie přijaly 3046 zvířat, z nich je v původním nebo novém domově už 2622. V roce 2017 to bylo 3211 zvířat, což je o 382 zvířat méně proti roku 2016 a o 1700 méně proti roku 2008.

V ostatních městech údajně žádný extrémní narůst psů během silvestrovské noci a na Nový rok nezaznamenali a jednalo se prakticky o běžnou noc. Přijali maximálně tři zatoulané psy, z nichž většina už je nyní zpět ve svém domově. Shodli se na tom v útulcích v Českých Budějicích, Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem a Brně, kde přiznávají, že „lidé jsou nezodpovědní“.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals
SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals

Dopřejte si chvilku odpočinku, kterou vám provoní kosmetika z řady The Ritual of Jing. Právě tu teď totiž můžete vyhrát.