Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Zaregistrovalo se 470 chovatelů psů, kteří mají víc než 5 fen

Fena se štěňaty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fena se štěňaty | foto: Shutterstock

PRAHA Veterinářům se zaregistrovalo 470 chovatelů psů, kteří chovají více než pět fen. Celkem chovají více než 3700 fen starších jednoho roku. Nová povinnost platí od listopadu, za nenahlášení chovu hrozí pokuty, fyzickým osobám do 20 000 korun, právnickým a podnikajícím do 300 000 korun.

„Novela veterinárního zákona se snaží zamezit tzv. množírnám psů, kde zvířata často žijí v nevyhovujících podmínkách,“  sdělil zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.

„Chovatelům, kteří již splnili svou povinnost, tímto děkujeme a věříme, že je budou následovat i ti chovatelé, na něž se povinnost vztahuje, a kteří tak zatím neučinili. Rozhodně není našim cílem začít nyní plošně kontrolovat nahlášené chovy,“ uvedl Majer. Chovatelé můžou své feny zaregistrovat i před tím, než jim přesně bude rok.

Stop množírnám

Nahlašovací povinnost by měla veterinářům pomoci s dozorem, protože s výjimkou chovů provozovaných jako živnost prakticky evidence neexistovala. „Veterinární správa tím zároveň získá určitý instrument na problematické chovy pohybující se na hraně zákona, které mohou být nazvány množírnami,“ dodal Majer.

Do budoucna by podle veterinářů mohla legislativa zakotvit to, že chovatelé většího počtu psů, kteří se množí, by museli být odborně způsobilí nebo by museli vést evidenci. Nyní stačí registrace na veterinárních stránkách. Podle Majera je v řadě jiných států běžné, že musí být větší psí chovy před zahájením činnosti povolené.

Od roku 2020 se budou muset psi starší půl roku povinně značit čipem. Čipovat by se měli všichni psi v době prvního očkování proti vzteklině, tedy kolem půl roku věku. Pro veterinární správu by tak mělo být lehčí při kontrolách psů zjistit, zda pes pochází z množíren. Kritici ale tvrdí, že množírny budou dál opouštět neočipovaná mladší zvířata, například osmitýdenní štěňata.

Ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád již dříve uvedl, že do budoucna se počítá s centrální evidencí psů. Veterináři o tom chtějí jednat se zástupci politických stran zastoupených ve Sněmovně.

Vládní novela také počítá s tím, že útulky pro opuštěná zvířata budou nově povinně podléhat registraci kvůli zajištění veterinárního dozoru. Semerád již dříve odmítl obavy, že lidé, kteří se starají o toulavé psy, kvůli novým povinnostem skončí svou činnost.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...