27. února 2010 7:00 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Kamarádky z Letné: Mýtus mužského přátelství

Mužské přátelství - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mužské přátelství - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Říká se, že mužské přátelství je pevnější a opravdovější než ženské. Že ženy se pomlouvají, závidí si, hašteří se. Oproti tomu muži mají přátelství férové, na celý život. Pěkná hloupost!

Klaudie se o tom přesvědčila nedávno, když chtěla uspořádat narozeninový večírek pro Viktora. Řekla mu, aby pozval své nejlepší přátele. A zeptala se ho, jestli přijdou i s partnerkami. Ukázalo se, že vůbec neví, jestli nějaké partnerky mají. O jejich soukromém životě nevěděl vůbec nic.

Kdo jsou Kamarádky z Letné

Helena, 39 let

Rozvedená matka dvou dětí, které jí přerůstají přes hlavu. Děsí ji nadcházející čtyřicítka, a tak se snaží užít si života, dokud to jde. Miluje snídaně do postele, svoji práci a sex.

Klaudie, 33 let

Svobodná, někdy až moc. Perfekcionistka, která chce všechno – skvělou práci, partnera i děti. Jenže s nikým dlouho nevydrží. Miluje čerstvý chleba s máslem, svoji práci a sex.

-

Kamarádky z Letné - sloupek s hvězdičkou

-

"O čem se proboha teda spolu baví?" podivila se Helena. "Vztahy jsou přece to nejdůležitější v lidském životě. Dobrý přítel je podle mě ten, který o tobě ví všechno – jako já o tobě. Kdy ses poprvé s někým vyspala, co ráda jíš, jak dlouho spíš, který z tvých milenců měl největší penis a kterému dělalo potíže vydržet déle než tři minuty. Vždyť my dvě už máme sladěný dokonce i menstruační cyklus, tak jsme na sebe napojené!"

Muži se holedbají svým přátelstvím, ale je to opravdu přátelství? Není to jen kamarádství? Jaký je mezi tím vlastně rozdíl? Možná je to v tom, že příteli na sebe řekneme i to, co nás nešlechtí. Za co se stydíme, čeho se bojíme a čím trpíme. A to muži až na malé výjimky nedělají. Zůstávají na povrchu, intimit se bojí. Protože když přiznají chybu nebo neúspěch, budou před tím druhým vypadat jako loseři. Radši to v sobě dusí a zůstávají u takzvaně důležitých, ve skutečnosti však hlavně bezpečných témat – sport, auta, politika, práce. Helenin exmanžel se dokázal se svým "nejlepším přítelem" hodiny bavit o motorkách, aniž slovem zmínil, že má potíže najít si práci a opustila ho žena.

A Viktor? Ukázalo se, že skoro všichni, které označil za své přátele, jsou ve skutečnosti jeho bývalí kolegové. Je to vlastně smutné. Jak mohou muži žít s pocitem, že se neustále – i před svými přáteli – musejí kontrolovat a hrát svou roli? Celý život stojí v pozoru a nedovedou si dát pohov. Končí to tím, že se budí ve čtyři hodiny ráno a už neusnou. Že zvrací ze stresu, protože ho nemají kde ventilovat. Když už je nejhůř a nějaká dobrá duše jim poradí, aby věc řešili s odborníkem, odbydou ji s tím, že k žádnému cvokaři nepůjdou a své problémy si vyřeší sami.

Chlapi totiž obecně nemají rádi problémy. Jsou naladěni jen na pozitivní zprávy. Projevuje se to i v práci. Jakmile přijdete s větou "Máme tady takový malý problém", nedejbože krizi, šéf udělá odmítavé gesto a řekne, že se na to "mrkneme později" – rozuměj nikdy. Šéfová se naproti tomu zeptá, o co jde, a problém začne společně s vámi řešit.

Muži jsou vlastně smutní solitéři odkázaní na to, že jednou najdou ženu, která z nich jejich smutky dokáže dostat, aniž by si toho všimli. Taková žena pak má šanci stát se jejich nejlepším přítelem.

Rády si přečteme vaše zkušenosti. Můžete psát buď do diskuze pod článkem, nebo na naši stránku Kamarádky z Letné na Facebooku.