Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bartošová, kdysi zlatá slavice, se dlouho marně snažila o návrat

Slovensko

  16:07
PRAHA - Osudy zpěvačky Ivety Bartošové plnily v posledních letech stránky českého bulváru. Někdejší trojnásobná zlatá slavice, která v úterý ve věku 48 let spáchala sebevraždu, se potýkala se závislostí na alkoholu a lécích a marně se pokoušela navázat na kdysi úspěšnou hudební kariéru.

Iveta Bartošová foto: MAFRA - Michal Sváček

Žádný z mnoha pokusů o comeback jí však nevyšel a mnohem více než zpěv přitahovaly pozornost publika její excesy. Vrcholem bylo loňské léto, kdy za podivných okolností odjela do Itálie.

ČTĚTE TAKÉ:

Po návratu z nezvyklé cesty, na které ji novináři sledovali na každém kroku, se podruhé vdala, vzala si podnikatele Josefa Rychtáře. Ani po svatbě se ale Bartošová nedokázala zařadit do běžného života a nedlouho před smrtí se v médiích opět objevily znepokojující záběry kdysi půvabné zpěvačky. Mnozí jí dříve blízcí lidé hovořili otevřeně o tom, že by měla zamířit do léčebny (už v roce 2007 absolvovala několikaměsíční ústavní léčbu ze závislosti na antidepresivech).

Kdysi úspěšná zpěvačka

Ještě koncem 90. let přitom patřila Iveta Bartošová mezi velké hvězdy české populární hudby. Vystupovala v úspěšných muzikálech, v roce 1997 debutovala jako křehká Adriana v Draculovi, později vystupovala i v Monte Cristu, dalším opusu z dílny Karla Svobody. Zpívala též v muzikálu Miss Saigon, v Bídnících, v pohádkovém muzikálu na ledě Mrazík či v Johance z Arku, na Slovensku účinkovala v Pomádě. Úspěch mělo i album Ve jménu lásky (1998) s hity Léto či Tři oříšky, označené za comeback století.Ve stejné době se ale také definitivně rozešla s dlouholetým partnerem, hudebníkem a podnikatelem Ladislavem Štaidlem, s nímž měla syna Artura (17). Jejím životem později prošlo několik mužů, poprvé se ale provdala až v září 2008 za herce a neúspěšného filmového producenta Jiřího Pomejeho. Manželství vydrželo dva roky, poté chodila s italským hrabětem Domenicem Martuccim, poslední zhruba tři roky byl jejím partnerem Rychtář.

Psychickému stavu Bartošové rozhodně nepomohla loňská epizoda, když v doprovodu svého obdivovatele Zdeňka Macury odjela do Itálie, aby se po několika dnech vrátila zpět k Rychtářovi. Podobně bizarní příběh přitom zpěvačka prožila už v květnu 1994, když několik týdnů žila s jiným fanatickým obdivovatelem Romanem Třískou. Vztah nakonec vyšetřovala policie, protože Bartošová podala trestní oznámení pro psychický a fyzický teror. Vyšetřovatel však tehdy stíhání zastavil.

Cesta Ivety Bartošové na hudební výsluní:

V první polovině 90. let přitom Bartošová, která se narodila 8. dubna 1966 v Čeladné u Frýdku-Místku, stála na vrcholu popularity. V letech 1990 a 1991 zvítězila ve Zlatém slavíkovi (tehdy, pravda, poněkud skomírajícím) a navázala tak na své první vítězství z roku 1986. Podobně úspěšná byla i v anketě televizních diváků TýTý, kterou vyhrála v letech 1991, 1992 a 1993. Poslední, čtvrté zrcadlo pak převzala v roce 2008, tehdy se ale objevily spekulace o ovlivnění výsledků hlasování.

V hudební branži strávila Bartošová víc než tři dekády, byť v posledních letech už příliš často nevystupovala. Poprvé na sebe výrazně upozornila v roce 1983 na soutěži Mladá píseň v Jihlavě. Než se vydala na sólovou dráhu, zpívala Bartošová ve skupinách Balet a Kroky tehdy i dnes velmi vlivného Františka Janečka. Do povědomí veřejnosti se výrazně zapsala v roce 1985 hitovým duetem Knoflíky lásky, který nazpívala s Petrem Sepéšim a jehož se prodalo přes 200.000 kusů.

Na jaře 1987 začala spolupracovat s orchestrem Ladislava Štaidla, který se stal jejím životním partnerem, a koncem téhož roku jí vyšla první sólová deska I. B. Následovala série úspěchů (statisíce prodaných alb Blízko nás, Natur a Václavák), dvě desítky hitů (Málo mě zná, Víš lásko, Dva roky prázdnin, Dej mi ruku, Když láska schází, Útoč láskou, Tichá píseň, Rozvíjej se poupátko, Václavák) i vyprodaná koncertní turné. Objevila se také ve filmech (Svatba upírů, 1993) či televizních inscenacích.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...