Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bartošová, kdysi zlatá slavice, se dlouho marně snažila o návrat

Slovensko-cest

  16:07
PRAHA - Osudy zpěvačky Ivety Bartošové plnily v posledních letech stránky českého bulváru. Někdejší trojnásobná zlatá slavice, která v úterý ve věku 48 let spáchala sebevraždu, se potýkala se závislostí na alkoholu a lécích a marně se pokoušela navázat na kdysi úspěšnou hudební kariéru.

Iveta Bartošová foto: MAFRA - Michal Sváček

Žádný z mnoha pokusů o comeback jí však nevyšel a mnohem více než zpěv přitahovaly pozornost publika její excesy. Vrcholem bylo loňské léto, kdy za podivných okolností odjela do Itálie.

ČTĚTE TAKÉ:

Po návratu z nezvyklé cesty, na které ji novináři sledovali na každém kroku, se podruhé vdala, vzala si podnikatele Josefa Rychtáře. Ani po svatbě se ale Bartošová nedokázala zařadit do běžného života a nedlouho před smrtí se v médiích opět objevily znepokojující záběry kdysi půvabné zpěvačky. Mnozí jí dříve blízcí lidé hovořili otevřeně o tom, že by měla zamířit do léčebny (už v roce 2007 absolvovala několikaměsíční ústavní léčbu ze závislosti na antidepresivech).

Kdysi úspěšná zpěvačka

Ještě koncem 90. let přitom patřila Iveta Bartošová mezi velké hvězdy české populární hudby. Vystupovala v úspěšných muzikálech, v roce 1997 debutovala jako křehká Adriana v Draculovi, později vystupovala i v Monte Cristu, dalším opusu z dílny Karla Svobody. Zpívala též v muzikálu Miss Saigon, v Bídnících, v pohádkovém muzikálu na ledě Mrazík či v Johance z Arku, na Slovensku účinkovala v Pomádě. Úspěch mělo i album Ve jménu lásky (1998) s hity Léto či Tři oříšky, označené za comeback století.Ve stejné době se ale také definitivně rozešla s dlouholetým partnerem, hudebníkem a podnikatelem Ladislavem Štaidlem, s nímž měla syna Artura (17). Jejím životem později prošlo několik mužů, poprvé se ale provdala až v září 2008 za herce a neúspěšného filmového producenta Jiřího Pomejeho. Manželství vydrželo dva roky, poté chodila s italským hrabětem Domenicem Martuccim, poslední zhruba tři roky byl jejím partnerem Rychtář.

Psychickému stavu Bartošové rozhodně nepomohla loňská epizoda, když v doprovodu svého obdivovatele Zdeňka Macury odjela do Itálie, aby se po několika dnech vrátila zpět k Rychtářovi. Podobně bizarní příběh přitom zpěvačka prožila už v květnu 1994, když několik týdnů žila s jiným fanatickým obdivovatelem Romanem Třískou. Vztah nakonec vyšetřovala policie, protože Bartošová podala trestní oznámení pro psychický a fyzický teror. Vyšetřovatel však tehdy stíhání zastavil.

Cesta Ivety Bartošové na hudební výsluní:

V první polovině 90. let přitom Bartošová, která se narodila 8. dubna 1966 v Čeladné u Frýdku-Místku, stála na vrcholu popularity. V letech 1990 a 1991 zvítězila ve Zlatém slavíkovi (tehdy, pravda, poněkud skomírajícím) a navázala tak na své první vítězství z roku 1986. Podobně úspěšná byla i v anketě televizních diváků TýTý, kterou vyhrála v letech 1991, 1992 a 1993. Poslední, čtvrté zrcadlo pak převzala v roce 2008, tehdy se ale objevily spekulace o ovlivnění výsledků hlasování.

V hudební branži strávila Bartošová víc než tři dekády, byť v posledních letech už příliš často nevystupovala. Poprvé na sebe výrazně upozornila v roce 1983 na soutěži Mladá píseň v Jihlavě. Než se vydala na sólovou dráhu, zpívala Bartošová ve skupinách Balet a Kroky tehdy i dnes velmi vlivného Františka Janečka. Do povědomí veřejnosti se výrazně zapsala v roce 1985 hitovým duetem Knoflíky lásky, který nazpívala s Petrem Sepéšim a jehož se prodalo přes 200.000 kusů.

Na jaře 1987 začala spolupracovat s orchestrem Ladislava Štaidla, který se stal jejím životním partnerem, a koncem téhož roku jí vyšla první sólová deska I. B. Následovala série úspěchů (statisíce prodaných alb Blízko nás, Natur a Václavák), dvě desítky hitů (Málo mě zná, Víš lásko, Dva roky prázdnin, Dej mi ruku, Když láska schází, Útoč láskou, Tichá píseň, Rozvíjej se poupátko, Václavák) i vyprodaná koncertní turné. Objevila se také ve filmech (Svatba upírů, 1993) či televizních inscenacích.

Autoři: ,