Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Berlusconi bude usilovat o křeslo v Evropském parlamentu

Magazín

  16:26
ŘÍM - Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi hodlá navzdory pravomocnému rozsudku kandidovat v čele své stany Vzhůru, Itálie v květnových volbách do Evropského parlamentu. Informují o tom italská média.

Bývalý italský premiér a majitel AC Milán Silvio Berlusconi foto: ČTK

"Byl bych rád, kdybych se zúčastnil jako vedoucí kandidát v pěti italských volebních obvodech," citovala z jeho prohlášení pro sdělovací prostředky agentura APA.

Berlusconi byl loni pravomocně odsouzen ke čtyřem letům vězení za daňové úniky a z rozsudku vyplývá i zákaz výkonu veřejných funkcí a kandidování na ně. Sedmasedmdesátiletý politik ale spoléhá na to, že Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku jeho odsouzení zruší.

Právo zastupovat italské konzervativce

Loni v listopadu byl už kvůli zmíněnému rozsudku Berlusconi vyloučen ze Senátu. Kromě toho musel odevzdat pas a nesmí cestovat do zahraničí.

Silvio Berlusconi

"Kdyby nesměl Berlusconi kandidovat, bylo by to závažné porušení jeho práva zastupovat italské konzervativce. Jestliže někdo Berlusconimu zabrání v účasti ve volbách, bude za to muset nést zodpovědnost před miliony Italů," řekl v pátek Giovanni Toti, který patří k Berlusconiho nejbližším spolupracovníkům.

Soud rozhodl, že Berlusconi nemusí vzhledem k vysokému věku nastoupit k výkonu trestu do vězení. Začátkem dubna má určit, zda místo toho bude politik v domácím vězení, nebo ho čeká rok veřejně prospěšných prací.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!