Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chystejte holínky. Do ekologického Hostětína míří princ Charles

Magazín

  10:25
HOSTĚNÍN/BRNO - Následník britského trůnu princ Charles si bude muset obout holínky. V pondělí ho čeká cesta po Hostětíně, vesničce v Bílých Karpatech. A ač se místní na korunovanou návštěvu chystají, počasí jí příliš nepřeje.

Princ Charles s manželkou Camillou přicestují do Česka v sobotu. foto: Reuters

"Napadlo snad deset centimetrů sněhu," svěřila se včera místostarostka Hostětína Alena Kučerová. Jestli do pondělka roztaje, to přes optimistické předpovědi není jasné. "Budeme prostě muset být připraveni na všechno," připouští.

Hostětín nevybrali autoři programu náhodně. Bývá označován za jednu z nejekologičtějších vesnic v zemi. Mají tam kořenovou čistírnu odpadních vod, centrální kotelnu na biomasu či sušírnu ovoce, uplatňují další ekologické nápady.

Hostětín uzavřen

Hostětín na Uherskohradišťsku bude v pondělí kvůli návštěvě prince Charlese pro auta zcela uzavřen. Do obce se lidé dostanou vlaky či autobusy.

Vyhlášený je i tamní jablečný mošt. Vzorek si panovník odveze. "Dvorními dodavateli se ale určitě nestaneme. Princ dbá na pravidla ekologie, ví, že je nesmyslné některé produkty převážet stovky kilometrů," poznamenala Yvonna Gaillyová z brněnského institutu Veronica. Právě ten se na mnoha hostětínských projektech podílí a jeho zaměstnanci budou princi dělat průvodce. Po vesnici se totiž bude pohybovat po svých, i proto mají být pro jistotu připraveny holínky. Princ společně s manželku Camillou přiletí do Prahy v sobotu. Čeká je přijetí u prezidenta, v neděli prohlídka Prahy, kde Camilla zůstane i v pondělí.

Charles z Hostětína zamíří na Masarykovu univerzitu do Brna, odkud si odveze Velkou zlatou medaili. "Chceme ocenit jeho početné iniciativy v oblasti ochrany životního prostředí i podpory udržitelného rozvoje a ochrany kulturního dědictví," uvedla mluvčí MU Tereza Fojtová. O těchto problémech má princ diskutovat i se studenty. Škola mu představí výzkum dopadů změn klimatu v Antarktidě, ale i revoluční patent na likvidaci yperitu. V úterý před odletem se manželé setkají s Václavem a Dagmar Havlovými.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...