„Jsem přesvědčený, že stávající klimatickou změnu musíme vnímat jako příležitost, která může trvat ještě deset, dvacet nebo možná třicet let. Základem je dle mého špičková práce s vinicí. Vlastně komplexní péče o krajinu. Jsme známí odrůdovou diverzitou, budiž. Ale cesta dál je pro mě osobně obnovovat či vysazovat nové vinice s vhodnými a logickými odrůdami,“ říká v rozhovoru.
Lidovky.cz: Jak zasáhla naše vinařství pandemie a opatření státu?
Zasáhla jej citelně, ale ne rovnoměrně. Příběhy konkrétních vinařů jsou velmi rozdílné. Celkový propad prodeje za 2020 a 2021 odhadujeme průměrně na 15 až 20 %. Ale právě ten průměr je velmi ošidný. Vinaři s převahou odbytu do gastrosektoru a HORECA byli postiženi mnohem výrazněji. Místy jejich propad prodejů dosahoval 60-80 %, což je pro mnohé z nich na hranici, ne-li za hranicí přežití.
Jaký bude ročník 2021? Vinaři jsou optimističtí, nesmí ale přijít vytrvalé deště |
Vedle toho ale znemožnění podnikat a prodávat v roky budovaných distribučních kanálech vedlo k mimořádnému nasazení vinařů i vinařských spolků, které se dokázaly rychle zaměřit na online prodej a online prezentace. Vinaři se mohli opřít také o privátní klientelu, která si v uplynulém období našla cestu k moravským a českým vínům a také prodeje v super a hypermarketech byly ucházející.
Nutné je také zmínit projekty jako „To si vypijeme“ nebo „Vinařství roku“, které se uskutečnily navzdory složitým okolnostem a přímo či nepřímo podporovaly prodej vín tuzemských vinařů. Vinařství je v mnoha ohledech hluboce tradiční obor, ale jsem si jistý, že dynamiku a schopnost reagovat na rychlé a nečekané změny, jakou jsme mohli mezi vinaři vidět během posledního roku a půl, by nám mohla závidět řada dalších odvětví.