Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Covidové období bylo náročné. Divím se, co vinaři všechno zvládli, říká prezident svazu Chlad

Sběr hroznů | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Premium Rozhovor
Vínu se věnuje už dlouhých dvacet let. Letos byl Martin Chlad zvolen prezidentem Svazu vinařů ČR. Má rád suchá bílá vína, ale také šťavnatá, jichž jsou „plná ústa“, minerální až slaná.

„Jsem přesvědčený, že stávající klimatickou změnu musíme vnímat jako příležitost, která může trvat ještě deset, dvacet nebo možná třicet let. Základem je dle mého špičková práce s vinicí. Vlastně komplexní péče o krajinu. Jsme známí odrůdovou diverzitou, budiž. Ale cesta dál je pro mě osobně obnovovat či vysazovat nové vinice s vhodnými a logickými odrůdami,“ říká v rozhovoru.

Lidovky.cz: Jak zasáhla naše vinařství pandemie a opatření státu?
Zasáhla jej citelně, ale ne rovnoměrně. Příběhy konkrétních vinařů jsou velmi rozdílné. Celkový propad prodeje za 2020 a 2021 odhadujeme průměrně na 15 až 20 %. Ale právě ten průměr je velmi ošidný. Vinaři s převahou odbytu do gastrosektoru a HORECA byli postiženi mnohem výrazněji. Místy jejich propad prodejů dosahoval 60-80 %, což je pro mnohé z nich na hranici, ne-li za hranicí přežití. 

Jaký bude ročník 2021? Vinaři jsou optimističtí, nesmí ale přijít vytrvalé deště

Vedle toho ale znemožnění podnikat a prodávat v roky budovaných distribučních kanálech vedlo k mimořádnému nasazení vinařů i vinařských spolků, které se dokázaly rychle zaměřit na online prodej a online prezentace. Vinaři se mohli opřít také o privátní klientelu, která si v uplynulém období našla cestu k moravským a českým vínům a také prodeje v super a hypermarketech byly ucházející. 

Nutné je také zmínit projekty jako „To si vypijeme“ nebo „Vinařství roku“, které se uskutečnily navzdory složitým okolnostem a přímo či nepřímo podporovaly prodej vín tuzemských vinařů. Vinařství je v mnoha ohledech hluboce tradiční obor, ale jsem si jistý, že dynamiku a schopnost reagovat na rychlé a nečekané změny, jakou jsme mohli mezi vinaři vidět během posledního roku a půl, by nám mohla závidět řada dalších odvětví.

Předplatné nyní 3 měsíce jen za 1 Kč
Akční nabídka první 3 měsíce za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků. *Platí jen pro nové uživatele.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?