Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Dolceho a Gabbanu čeká soud. Kvůli údajným daňovým únikům

Lidé

  7:00
MILÁN - Italští módní návrháři Domenico Dolce a Stefan Gabbana, spoluzakladatelé slavné módní značky Dolce & Gabbana, v pondělí opět stanou před italským soudem v souvislosti s obviněním z daňových úniků.

Italské návrhářské duo Dolce&Gabbana. foto: Reuters

Pokračují tak spory, které sahají až do roku 2004. Tehdy Dolce a Gabbana prodali svůj podnik lucemburské holdingové společnosti Gado Srl; žaloba je viní, že ji sami vytvořili, aby se tak vyhnuli placení daní ve své rodné Itálii.

ČTĚTE TAKÉ:

Úřady začaly slavnou návrhářskou dvojici vyšetřovat v roce 2008 a zaměřily se mimo jiné na řadu daňových nesrovnalostí v účetnictví jejich návrhářské firmy. Už dříve vznesená obvinění například zahrnují vytváření falešných vyúčtování příjmů, v nichž Dolce a Gabbana "opomněli" nahlásit zhruba 540 milionů dolarů.

Nedostatek důkazů

Loni italský soud případ odložil kvůli nedostatku důkazů. Žaloba se nicméně odvolala k italskému nejvyššímu soudu, který došel k závěru, že tento způsob daňového úniku je trestným činem.

O módní značce:

Značku Dolce & Gabbana (D&G) založili nyní čtyřiapadesátiletý Dolce a o čtyři roky mladší Gabbana v roce 1985.

Jejich klienti jsou považováni za nejlépe oblékané lidi na světě; řadí se mezi ně například manželé Victoria a David Beckhamovi, zpěvačka Madonna či slavná italská herečka Sophia Lorenová.

Značku Dolce & Gabbana oblékají také herečky a herci ze seriálu Sex ve městě.

D&G začali být světově oceňování od roku 1990 a v roce 1991 vyhráli cenu Wollmark Award.

V roce 1993 získali cenu za nejlepší vůni roku. Na konci roku 1990 jejich tržby dosahovaly kolem 500 milionů eur ročně; v současnosti jsou nejluxusnější konfekční značkou na světě.

Dolce a Gabbana, kteří se dlouhodobě nijak netají svou homosexuální orientací, byli nejen společníky v podnikání: do roku 2005 tvořili pár také v soukromí. Rozchod jejich tvorbu nijak nenarušil.

Pokud jde o podezření z daňových úniků, nejsou Dolce a Gabbana nijak výjimečným případem. O nedávném republikánském prezidentském kandidátovi Mittu Romneym je známo, že používá švýcarský bankovní účet a vlastní investiční fondy na Kajmanských ostrovech; obě tyto země jsou vyhlášenými bankovními ráji pro ty, kdo chtějí udržet značné sumy peněz z dosahu vlastních vlád.

Začátkem letošního roku upoutal pozornost jeden ze zakladatelů sociální sítě Facebook, který se vzdal amerického občanství, aby nemusel platit daně z milionů dolarů. Eduardo Saverin se těsně před tím, než se s akciemi Facebooku začalo letos v květnu obchodovat na burze, stal singapurským občanem.

Autoři: ,