Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

George Clooney i Brad Pitt. Obama odtajnil jména hostů Bílého domu

Magazín

  7:49
WASHINGTON - Celebrity jako George Clooney, Brad Pitt, Oprah Winfreyová nebo Denzel Washington a vedle nich i pěkná řádka lobbistů a finančníků vévodí seznamu hostů, kteří se dočkali audience v Bílém domě v prvních měsících po inauguraci prezidenta Baracka Obamy.

George Clooney v Bílém domě foto: ČTK

Bílý dům seznam zveřejnil ze dvou důvodů – jednak v souladu s tím, co Obama proklamoval ve své předvolební kampani, a sice že maximálně zprůhlední úřadování své administrativy. Druhým důvodem bylo, že o to prý žádali sami Američané.

Bílý dům plánuje, že bude seznam návštěvníků Bílého domu zveřejňovat pravidelně.

Hollywoodský herec Clooney byl v Bílém domě koncem února jakožto posel mírové kampaně Organizace spojených národů. Podle údajů, které zveřejnil Bílý dům, se sešel jak s Obamou, tak s viceprezidentem Joe Bidenem, aby s nimi prodiskutoval "humanitární krizi v Súdánu". Clooney prý Obamu žádal, aby angažoval zvláštního zplnomocněnce, který by ze súdánského Dárfúru reportoval přímo Bílému domu.

To Oprah Winfreyová přišla do Bílého domu za prezidentovou manželkou Michelle, se kterou točila rozhovor pro svou televizní show.

Mezi dalšími jmény je i zakladatel Microsoftu Bill Gates, který se s Obamou sešel ve slavné Oválné pracovně koncem března. Nelobboval ale za firmu, kterou přivedl na svět, nýbrž za nadaci, v jejímž čele stojí společně se svou manželkou Melindou. Ta se momentálně hodně zaměřuje na americké školství a Gates za Obamou přišel, aby se přimluvil za učitele, respektive, aby lobboval ve prospěch návrhu zákona, podle něhož by byli učitelé hodnoceni na základě studijních výsledků svých žáků.
Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat