Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Gott na slavících neskrýval slzy. Fanoušci mu vytýkají hazard se zdravím

Lidé

  13:24
PRAHA - Zpěvák Karel Gott svým rozhodnutím osobně převzít ocenění Český slavík při sobotním vyhlašování ve Státní opeře v Praze nevyslyšel doporučení lékařů ani části svých příznivců. Šestasedmdesátiletý zpěvák, který nyní podstupuje léčbu nádorového onemocnění mízních uzlin, si cenu převzal za obrovského aplausu dojatého sálu. V internetových diskusích a na sociálních sítích se vedle kladných komentářů objevuje i kritika jeho rozhodnutí.

Slavnostní vyhlášení hudebních cen Český slavík, 50.ročník. Nemocný Karel Gott přišel převzít cenu za zpěváka roku a platinového slavíka foto:  František Vlček, MAFRA

„Nesouhlasím s Gottovým riskantním chováním, ale srdečně blahopřeju. Zase se potvrdilo, že Gott pro fanoušky obětuje všechno. Být paní Gottovou, pokud by mi na něm opravdu záleželo, nepustila bych ho mezi tolik lidí riskovat virózu,“ napsala například jedna z diskutujících.

„Myslel jsem, že Karel (Gott) si dá ‚voraz‘ a nepřijde, ale je to muzikant a zpěvák, tak ho sem ta energie lidí přitáhla. Smekám před ním jako před umělcem i jako před člověkem,“ řekl ČTK Josef Vojtek, zpěvák kapely Kabát, která zvítězila v kategorii skupin.

Gott si přišel pro 40. slavíka. Ocenění získala i kontroverzní skupina Ortel

Samotný Gott byl přijetím publika při předávání slavíků nadšen. „Vaše neutuchající přízeň a potlesk přátel a kolegů v sále mě nabily téměř magickou energií, jež mi bude dodávat sílu a víru pro příští období,“ napsal v neděli odpoledne zpěvák na svůj facebookový profil.

Českého slavíka získal Karel Gott už po čtyřicáté. Současně se stal Absolutním slavíkem 2015 a dostal i speciálního Platinového slavíka. Za došlé hlasy obdržel 69.929 bodů, o více než 20.000 více než loni. Cenu mu předával Pavol Habera, který ho v této anketě v roce 1991 porazil a později mu napal velký hit Když muž se ženou snídá.

Režisér televizního přenosu několikrát v jeho průběhu musel vyzvat lidi v hledišti k vytvoření atmosféry a potlesku, ale Gotta po jeho příchodu přivítal spontánní aplaus ve stoje, kvůli kterému se dlouho nemohl dostat ke slovu.

Karel Gott děkuje svým příznivcům a fanouškům.
Slavnostní vyhlášení hudebních cen Český slavík, 50.ročník. Nemocný Karel Gott...

„Mám rád ty chvíle napětí, kdy není do poslední chvíle rozhodnuto o vítězi. Řekl jsem si, že tady nesmím chybět ani tentokrát. Co kdyby to náhodou dopadlo, a já bych se připravil o ty chvíle radosti,“ uvedl dojatý Gott, který si několikrát během přenosu utíral kapesníkem slzy.

„Vaše přízeň pro mě byla velmi cennou infuzí, tou nejlepší pomocí k léčbě,“ poděkoval Gott svým příznivcům. Cestu do Státní opery Praha označil za zdravotní vycházku ošperkovanou cenami. „Přeji vám všem pevné zdraví, vím o čem mluvím. A slibuji, že se příště, když všechno dobře dopadne, zdržím déle,“ zakončil za neutuchajícího potlesku svůj projev.

Zatímco o jeho vítězství nepochyboval nikdo, jeho účast byla do poslední chvíle nejistá. „Lékaři mi účast z důvodu oslabené imunity nedoporučují. Moje srdce však říká ano, chci jít!“ napsal na svém facebooku Gott. Nakonec kolem 22:00 auto s Gottem zaparkovalo před Státní operou a moderátor Libor Bouček zpěváka i s jeho manželkou doprovodil do lóže. Cestou ho před objektivy fotografů chránila ochranka s rozevřenými deštníky. Po oznámení výsledků se Gott objal se ženou a za velkého jásotu přítomných vyrazil na pódium. Cestou se krátce pozdravil s několika hudebními přáteli.

Internetové diskuse jsou plné obdivných i kritických hlasů. Ještě před sobotním večerem se proti Gottově účasti z obav o jeho zdraví v jedné z internetových anket vyslovila třetina jeho příznivců. „Na Slavíky jsem se kvůli Karlovi podívala a fandila jsem mu. Úplně mi zatrnulo, jak křepce a bez cizí pomoci vyběhl schody na pódium a jeho celé entrée bylo skvělé,“ napsala jedna z jeho fanynek.

Gottovo vystoupení na předávání Zlatých slavíků zaznamenala také většina německých zpravodajských serverů. Připomínají, že zpěvákova účast byla nečekaná. „Tento večer mi dal tolik energie, že jsem se potom cítil, jako bych už byl uzdravený,“ přinesl Gottovo vyjádření nejčtenější německý deník Bild. „Cítit takovou podporu od lidí je pro mě jako dodatečná terapie,“ řekl zpěvák listu.

Autor: