Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hana Benešová si z lásky změnila i křestní jméno

Lidé

  22:00
PRAHA - Narodila se v roce 1885 jako Anna Vlčková do chudé rodiny v Deutzendorfu (dnes Domaslavicích) u Oseku. Od dívky, jejíž otec pracoval u dráhy jako traťový strážný, se velká "kariéra" nečekala. Stala se z ní však téměř dokonalá žena politika, která práci svého manžela zasvětila celý život. Kvůli němu si ostatně změnila nejenom příjmení, ale i křestní jméno.

Hana Benešová s Evardem Benešem v den jeho 52. narozenin foto: Foto Archiv Národního muzea, fond Hana Benešová

Díky své tetě, která neočekávaně zbohatla, si Anna mohla dovolit mimořádné studium na Sorbonně v Paříži. Zde se na podzim 1905 poznala s mladým dopisovatelem Práva lidu a Volné myšlenky Eduardem Benešem. A byla z něj okouzlena.

Eduarda Beneše spojoval s Annou nízký sociální původ, povahou však byl jejím protipólem. Již v květnu 1906 se Anna s Eduardem v Paříži zasnoubila. Beneš při té příležitosti požádal svou snoubenku, aby si změnila jméno, protože její původní křestní v něm vyvolávalo neblahé asociace na jeho studentskou lásku z Kožlan.

Celý příběh Hany Benešové si můžete přečíst již teď

Z Anny se tak stala Hana. Zhruba ve stejné době se také Beneš začal psát jako Edvard: úpravu svého jména s velkým odstupem vysvětloval tím, že Edvard je „kratší a jadrnější“.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat