Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel 80: Nejzásadnější pro mě byla setkání s Havlem za komunistů, říká fotograf Fikejz

Magazín

  5:00
PRAHA - Fotograf Miloš Fikejz pořídil dva zásadní snímky Václava Havla. Jeho fotografie se objevovaly v zahraničních médiích i na plakátech na podporu prezidentské kampaně. Fikejz pro server Lidovky.cz zavzpomínal, jak snímky vznikly.

Miloš Fikejz na vernisáži. foto: MAFRA

S Václavem Havlem jsem se osobně setkal mnohokrát, ale nejzásadnější pro mne byla první dvě setkání, která se odehrála ještě před pádem komunismu a při nichž jsem měl možnost pořídit jeho portrétní fotografie, jež pak v klíčových dějinných momentech sehrály důležitou mediální úlohu.

Byly publikovány nejen v zahraničních periodikách (při kampaních za jeho propuštění), na obálkách zahraničních a později i českých vydání jeho knih, ale v listopadu 1989 byly použity na první propagační plakáty pro jeho prezidentskou volbu s nápisem „Havel na Hrad.

Václav Havel

Václav Havel

Horní fotografie: Hrádeček (12. 8. 1987), kam mě, kamaráda Vladimíra Hendricha a režiséra Petra Hviždě, přivedl konspirativně lesem z Trutnova, kde probíhala Letní filmová škola, Havlův kamarád Michal Hýbek. Strávili jsme společně celé odpoledne u jednoho stolu venku na dvoře, kde jsme debatovali o tehdy velmi diskutovaném filmu Pokání, a já měl tak jedinečnou možnost si pana Václava zblízka fotit.

Václav Havel

Václav Havel

Spodní fotografie: Lipnice (3. 9. 1988), kde se na pódiu rockového a folkového festivalu v zaplněném amfiteátru pod hradem uskutečnilo první Havlovo veřejné vystoupení po téměř dvaceti letech, které moderoval Jan Rejžek.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony
TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony

Péče a hygiena rukou je velmi důležitá, zároveň ale musí být i citlivá. Nyní vybíráme 35 testerek, které budou mít možnost vyhrát balíček od...

Mohlo by vás zajímat