Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havel 80: Seděli jsme v docích, pili pivo a poslouchali U2, vzpomíná irský právník Shipsey

Magazín

  5:00
PRAHA - Irský právník a zakladatel mezinárodního projektu Art for Amnesty Bill Shipsey vzpomněl na Václava Havla jako na člověka, který se těšil na každý nový zážitek. A bylo jedno, jestli šlo o setkání s irskou kapelou U2 nebo popíjení piva v docích.

Bill Shipsey se setkal s Havlem během jeho návštěvy Irska. foto: Wikimedia.org

Nejkrásnější vzpomínkou na prezidenta Havla je ta z jeho návštěvy Dublinu v listopadu 2003, kdy měl převzít poprvé udělovanou cenu Ambassador of Conscience organizace Amnesty International. Od chvíle, kdy jsem jej přivítal u dveří letadla Českých aerolinií na dublinském letišti, až do jeho odjezdu o dva dny později to byl ten nejvstřícnější a nejpozornější host, který se až dětinsky těšil z každého nového zážitku a setkání s novými lidmi.

Když jsme odvezli jeho zavazadla do hotelu, vydali jsme se na setkání se členy skupiny U2, kteří ve svém studiu v dublinských docích právě nahrávali své album Vertigo. Nakonec jsme s ním dlouho do noci popíjeli Guinness, povídali si a poslouchali hudbu, kterou skupina zrovna tvořila. Zahráli nám třeba skladbu Sometimes You Can’t Make It On Your Own, kterou Bono složil pro svého nedávno zesnulého otce.

Následujícího dne jsme pro našeho hosta uspořádali „spisovatelský“ oběd v příhodně zvané restauraci L’Ecrivan. Vedle Bona a The Edge z U2 tam byl básník a laureát Nobelovy ceny Seamus Heaney, dramatik Conor McPherson a vítěz ceny Man Booker Prize Roddy Doyle. Pozdější slavnostní večer uváděla herečka Vanessa Redgraveová a památnou úvodní řeč pronesl Seamus Heaney po performanci hry Briana Friela Aristokrati. Ve slavném dublinském divadle Abbey Theatre, jakémsi našem Národním divadle, se sešlo na pět set hostů, kteří vzdali hold českému hostu, aristokratovi duše a svědomí, Václavu Havlovi.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat