Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Havlová přihlížela ražbě pamětních medailí

Magazín

  19:24
JABLONEC NAD NISOU - Dagmar Havlová přihlížela dnes v Jablonci nad Nisou ražbě stříbrných a zlatých pamětních medailí věnovaných památce Václava Havla. Z České mincovny si odnesla i jednu stříbrnou medaili s vlastní podobiznou.

Havlová přihlížela v Jablonci ražbě pamětních medailí foto: ČTK

Medaile s podobou bývalého prezidenta jsou ale určeny k prodeji, výnos půjde na podporu projektů nadace manželů Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Podle odhadu mincovny by tak mohla nadace získat přes dva miliony korun.

Havlová přihlížela v Jablonci ražbě pamětních medailí

"My bychom chtěli výtěžek použít na opravu kostela svaté Anny a také na nový projekt, o kterém budeme informovat během tohoto roku a bude úzce souviset s Václavem Havlem," řekla dnes novinářům Havlová. S podobou medaile, jejímiž spoluautory jsou výtvarníci Jiří Dostál a Jan Hásek, byla velmi spokojena. Na výběr dostala čtyři návrhy. "Vybrala jsem ten, na kterém vypadá nejlidštěji," přiznala.

Zlatá pamětní medaile věnovaná Václavu Havlovi.

Hlavním motivem přední strany medaile je portrét Václava Havla v košili a pulovru, s lehkým úsměvem na rtech. Doplněný je daty exprezidentova narození a úmrtí. Motiv reverzní strany zaujímá centrálně umístěný podpis Václava Havla s nezbytným srdíčkem doplněný mottem "Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí" v češtině a angličtině. Zlatá medaile je půluncová (15,55 gramu) a razí se v nákladu 700 kusů, přičemž prvních sto je číslováno. Zájemce za ně zaplatí 25.000 korun.

Vize 97

Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 působí hlavně v oblastech sociální, zdravotnické, vzdělávací a kulturní, příležitostně organizuje nebo podporuje různé počiny na poli péče o lidská práva a rovněž reaguje na aktuální potřeby společnosti. Menšími finančními částkami nadace jednorázově i pravidelně podporuje různé organizace a jednotlivce, kteří naléhavě potřebují pomoc.

Pro méně movité klienty je připravena uncová stříbrná medaile (31,1 gramu).

Ta se razí v nákladu 3000 kusů a polovina z nich bude kolorována. Prodávat se budou za 2000 korun. Podpis Václava Havla na kolorovaných medailích je zelený a srdíčko červené. "Barevné provedení není náhodné, zelený podpis s červeným srdíčkem nesly poslední péefky, které Václav Havel loni v prosinci podepisoval, ale nikdy už nebyly rozeslané," řekl ČTK medailér Dostál.

Z každé zlaté medaile získá nadace 1000 korun a ze stříbrné 400 korun, což odpovídá výnosu po odečtení nákladů ražby. Ještě víc by do nadační kasy měla přinést ražba zlatých kilogramových a platinových půlkilogramových medailí se stejným motivem. "Ty se budou razit zřejmě v dubnu, jen v omezeném nákladu vždy po deseti kusech," informoval ředitel mincovny Radek Šulta. Cena zatím podle něj stanovena nebyla, zlatá kilovka by ale měla stát kolem 1,5 milionu korun. "Uvidíme, možná zorganizujeme aukci," dodal Šulta.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...