Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé

Herec Miroslav Táborský slaví padesátiny. Miluje výzvy a svou práci

Herec Miroslav Táborský. foto: REPRO LNLidové noviny

Neplní stránky bulváru ani nevymetá večírky, přesto si ho režiséři najdou. Mluví za něj totiž kvalitní herecká práce. Miroslav Táborský, který dnes slaví padesátiny, miluje výzvy.
  12:03

Rád proto hraje rozdílné charaktery a proměny si představitel Fausta, tlumočníka ze španělské Dívky mých snů, zlého bachaře "Žabáka" či hodného Lukeše ze seriálu Místo nahoře umí vychutnat. Těší ho, když zvlášť o rolích odlišných od jeho povahy slyší říkat, že byly na něj jako ušité.

Své úspěchy, oceněné Cenou Alfréda Radoka, prestižní španělskou Goyovou cenou či Cenou Elsa, bere jako "třešničky na dortu". Bez toho "dortu", tedy herecké práce, by však nebyly. A Táborský říká, že největším úspěchem pro něj je, že má tuto práci a je v ní šťastný. "Hodně jsem si ji vysnil a hodně po ní toužil," přiznal.

Směrem k herectví se Táborský, narozený 9. listopadu 1959 v Praze, vydal už od střední školy. Hrával v ochotnických souborech v Jaroměři a Třebechovicích, v královéhradeckém Kaleidoskopu nebo ve Studiu poezie a hudby, které s dalšími nadšenci vybudoval. Kvůli rodinnému "kádrovému škraloupu" se ale musel zaměřit spíš na technický obor, když ho poprvé nevzali na DAMU. Na Pedagogické fakultě v Hradci Králové studoval fyziku a mezi tím vytrvale dělal přijímačky na DAMU, než se na něj napočtvrté usmálo štěstí, "peďák" ale dokončil.

Hanák, Gilliam, Táborský

Hereckou dráhu začínal v roce 1987 v Kladně, odkud přešel do Divadla E. F. Buriana v Praze. Vyzkoušel si pak i pantomimu ve Studiu Gag Borise Hybnera a pobyl i na Palmovce. Šťastně pak "zabloudil" do smíchovského Labyrintu, kde se potkal se "svou" režisérkou Hanou Burešovou. Vsadila na něj už ve Faustovi v inscenaci roku 1992 Don Juan a Faust. Jejich spolupráce pak přes Školu základ života, Vraždu v katedrále a Létavého lékaře pokračuje i na scéně Divadla v Dlouhé, kde Táborský hraje od roku 1996.

Rozlouskli spolu už nejeden tvůrčí "oříšek" jako v roli Jindřicha v Topolově Konci masopustu, za kterou získal Cenu Světa a divadla (dnes Cena A. Radoka) za herecký výkon roku 1997. Postavy "ušité" pro něj hraje také v Běsech, Maškarádě, Faidře či v Calderónově Lékaři své cti.

Kdysi Táborskému řekl profesor Spáčil, že jeho hlavní herecké žně by mohly začít tak ve čtyřiceti, a nemýlil se. Hercova osobitá tvář s širokým úsměvem a očima, které zaujmou na první pohled, a také výrazná mimika, se ukázala výhodou nejen na jevišti. Pro film, a to i zahraniční, a také pro televizi je často vyhledáván od 90. let.

Šašek v Pratchettových Soudných sestrách.

Zatímco na divadle má příležitosti ze všech žánrů, ve filmu měl dlouho "období padouchů nebo blbců". Takového estébáka ze Svěrákova Kolji či záludného bachaře ze seriálu Zdivočelá země a filmu Žabák vystihl však skvěle. Padoucha si střihl i v americké hororové Sněhurce jako bratr zlé královny Sigourney Weaverové. Stěžoval si kdysi, že kvůli Rudovousovi z pohádky Jezerní královna se ho bály děti, když chodil pro syna do školky. S loutkoherečkou Kateřinou mají dva kluky, Dominika a Radovana.

Kladnou roli si zahrál až kolem té čtyřicítky a ve Španělsku se za ni stal objevem roku. Goyovu cenu mu v roce 1999 vynesl tlumočník po boku Pénelope Cruzové ve filmu Dívka mých snů. Diváky zaujal zejména dobrákem Lukešem v seriálu ze současnosti Místo nahoře, také za něj dostal Cenu Elsa. Teď má ve filmu období spíš komediální, naposledy se pobavil při natáčení filmu Bobule a pokračování 2Bobule. Šíři svého záběru doplňuje dabingem a věnuje se i rozhlasovému čtení a audioknihám.

Má rád náročné režiséry a "úkoly, které jsou v něčem jiné a složitější". Život mu už takových pěkných rolí přinesl řadu. Někdy sní o Cyranovi či Richardu III., ale nelpí na tom. "Klidně si počkám, co přijde", říká.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat