Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hvězdy z Milionáře z chatrče jsou záškoláci, asi přijdou o peníze

Magazín

  19:52
Dětské herecké hvězdy z oscarového snímku Milionář z chatrče Azharuddín Muhammad Ismáíl a Rubina Alíová zřejmě přijdou o své měsíční stipendium a peníze ze svěřeneckého fondu nadace Jai Ho, pokud nezačnou pravidelně chodit do školy. Sdělil to správce fondu Nošir Dadravala.

Rubina Ali Kureši s otcem Rafikem Kurešim. foto: AFP

Jedenáctiletý Azharuddín Muhammad Ismáíl ve škole doposud strávil jen 37 procent z doby vyučování a devítiletá Rubina Alíová má dokonce jen 27 procentní školní docházku. "Je to žalostné," komentoval to Nošir Dadravala z nadace Jai Ho, kterou založili filmaři za účelem finanční pomoci Ismáílovi a Alíové, kteří pochází z velmi chudých poměrů.

Dadravala jejich záškoláctví vysvětluje příliš mnoha aktivitami: "Stále někam cestují. Dobře, ať cestují, ale o víkendu, a ne v době školního vyučování." Dodal také, že se zakladatelé fondu dohodli, že pokud děti nebudou mít docházku nad 70 procent, nebudou dostávat měsíční stipendium ve výši 120 dolarů (asi 2133 korun). Pokud školu vůbec nedokončí, přijdou navíc o jednorázovou částku, která jim měla připadnout v osmnácti letech, aby jim usnadnila vstup do života.

Azharuddínova matka uvedla, že její syn minulé dva měsíce nechodil tolik do školy, protože se po smrti svého otce, který zemřel v září na tuberkulózu, cítil velmi špatně.

"Často plakal, tak jsem ho na nějakou dobu uvolnila ze školy," vysvětlila Ismáílová. Přislíbila, že se nyní synova docházka zlepší: "Pokud jsem naživu, udělám vše pro to, aby můj syn vystudoval." Nadace Jai Ho je pojmenovaná podle stejnojmenné písně, kterou složil indický hudebník A.R. Rahmán a která zazněla ve filmu Milionář z chatrče.

Založili ji filmaři tohoto úspěšného snímku a jejím účelem je Ismáílovi a Alíové, kteří pochází z chudých rodin žijících původně ve slumu, zaplatit vzdělání a základní životní náklady do doby, než jim bude osmnáct let.Podmínkou ovšem je, že dokončí školu.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat