Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jaroslava Eliášová: O generála svedla bitvu, říkala mu Čičičko

Lidé

  8:00
Jaroslava Eliášová přežila svého muže o téměř 40 let. Jako vdova po hrdinovi protinacistického odboje zasvětila svůj život ochraně jeho památky.

Jaroslava Kosáková v době, kdy poznala Aloise Eliáše foto: Národní archiv, fond Alois Eliáš

Manželka budoucího protektorátního premiéra popraveného nacisty Aloise Eliáše se narodila jako Jaroslava Kosáková 10. listopadu 1894 ve Žlebech v okrese Kutná Hora. Její otec, Ignác Kosák (1851–1918), byl vrchním správcem lesů knížete Auersperga, který ve Žlebech vlastnil panství s velkým zámkem. Matka Anna rozená Hamausová (1870–1930) byla v domácnosti. Jaroslava měla o čtyři roky mladšího bratra Zdeňka, pozdějšího lékaře.

Jaroslava Kosáková (vlevo) s přítelkyní z hradeckého penzionátu Boženy Němcové

Manželé Eliášovi a jejich pes Elčan ve 30. letech

Po několik týdnů trvajícím "korespondenčním vztahu", který byl ze strany Jaroslavy od počátku nezvykle plný něžných oslovení - Čičičko, Kočičko moje, Můj macičku... -, jí přiznal Alois Eliáš vztah s druhou dívkou: „Milečko moje, jdu s pravdou ven! Vyzvala jsi mne k upřímnosti, máš ji míti. Říkal jsem Ti o poměru ke své bývalé známosti z let studentských, kterou jsem nyní obnovil (tj. po příjezdu do vlasti), ne ovšem na podkladu ideálním..."

Co dalšího si psala Jaroslava Eliášová s budoucím mužem a premiérem Aloisem Eliášem se dočtete v páteční příloze Lidových novin - magazínu Pátek.

Autor: