Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Olga Fierlingerová: manželka premiéra, agenta a zrádce

Lidé

  8:30
PRAHA - Olga Fierlingerová strávila pětačtyřicet let po boku diplomata a politika, který má dnes pověst sovětského agenta.

Manželé Fierlingerovi na nedatovaném snímku ze 70. let. foto: Archiv Národního muzea

O tom, jak se Olga Favre seznámila se Zdeňkem Fierlingerem, se dá pouze spekulovat. S největší pravděpodobností se tak stalo prostřednictvím její sestry Suzanne, která si vzala československého diplomata Lubomíra Janáčka a nějaký čas pracovala na československém konzulátu v Paříži.

Fierlinger byl přítelem Edvarda Beneše, stejně tomu bylo i v případě Olgy a Hany Benešové. Benešovi a Fierlingerovi k sobě měli blízko také proto, že oba páry zůstaly bezdětné. V případě Fierlingerových by zřejmě problém na straně Zdeňka, který nebyl zcela zdráv (měl amputovanou jednu ledvinu).

Ve druhé polovině 30. let nicméně došlo ve vzájemných vztazích k prvnímu ochlazení, způsobenému některými špatnými vlastnostmi Fierlingerových. Ti byli šetrní až lakotní a měli zvyk chodit kolem prezidentovy vily v době, kdy se servíroval oběd, čímž si vynucovali pozvání ke stolu. Zdeněk také chodil do Benešovy vily telefonovat častěji, než by to bylo prezidentovi milé.

Proč nakonec přátelství Olgy Fierlingerové a Hany Benešové skončilo? Dočtete se v páteční příloze LN. 

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...