Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Marta Gottwaldová: služka nebo prostitutka, která to dotáhla vysoko

Lidé

  8:00
PRAHA - Manželka "prvního dělnického prezidenta" nebyla nikdy ve straně a všichni ji museli oslovovat "milostivá paní". S Martou Gottwaldovou se do Strakovy akademie, která se po válce stala sídlem předsednictva vlády, dostává osoba ze samého společenského dna. Ze stejného prostředí ostatně pocházel i její manžel.

Marta Gottwaldová odjíždí s Klementem Gottwaldem v roce 1952 na sjezd Všesvazové komunistické strany (později KSSS) do Sovětského svazu. foto: ČTK

O mládí Marie Holubové (tak se za svobodna jmenovala Marta Gottwaldová) se vyprávějí dvě dost odlišné verze. Podle historika Pavla Kosatíka se Marie živila jako služka a s Gottwaldem se seznámila na tancovačce na podzim roku 1919. Z krátké známosti se narodila dcera Marta.

Komunistická elita v roce 1936. Zleva stojící Marie Zápotocká, Bedřich Geminder, Marie Zápotocká mladší, Marta Gottwaldová, Klement Gottwald, Marie Švermová, Jan Šverma. Zleva sedící Marta Gottwaldová mladší, Bruno Köhler a Rudolf Slánský.

Marta Gottwaldová mluví v rozhlase k Mezinárodnímu dni dětí (1951).

Historik Ján Mlynárik nabízí trochu jiný příběh. Marie Holubová se živila jako prostitutka a Gottwald byl jedním z jejích zákazníků. Traduje se také historka, že když za budoucím prezidentem přijela Marie s dcerou do Vrútek - Gottwald tam pracoval v časopise Hlas ĺudu - Pravda chudoby -, utíkal před ní opakovaně oknem se slovy "s takovouhle kurvou opravdu žít nemůžu".

Celý příběh Marty Gottwaldové najdete v příloze Lidových novin - magazínu Pátek.

Autor: