Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Lidé

Samota nám neprospívá. Společnost lidí potřebujeme, nejen těch nejbližších, říká psycholožka Lenka Krámská


Lenka Krámská | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premium Rozhovor
Lenku Krámskou odjakživa fascinovala složitost lidského počínání, otázky, proč lidé jednají, jak jednají, proč je někdo zlý a druhý třeba ochotný za ostatní položit život. Vystudovala psychologii na pražské FF UK, nadchla se pro neurovědy a začala se zajímat o to, jak lidský mozek funguje a jak jeho patologie ovlivňují psychiku.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

V pražské Nemocnici Na Homolce má velmi široký záběr: pracuje s psychiatrickými, neurologickými, neurochirurgickými pacienty, věnuje se diagnostice jejich rozličných obtíží, psychologické podpoře během hospitalizace, komunikaci s rodinami nemocných, přípravě pacientů před operacemi, spolupracuje s neurochirurgy při tzv. awake brain surgery (operace mozku při vědomí pacienta) a následné diagnostické, terapeutické a psychoedukační péči. V loňském roce získala profesorský titul v oboru psychologie se zaměřením na neuropsychologii.

Navzdory výše vyjmenovanému je Lenka Krámská mimořádně skromná milá osoba, která nad svými profesními úspěchy téměř mávne rukou. „Dáte si kafe? Tak chvilku vydržte,“ zahajuje setkání a odchází se disciplinovaně postavit do fronty před nemocniční bufet. Následující dvě hodiny si povídáme o její cestě k neurovědám i o tom, proč je moderní společnost tak křehká.

Lidovky.cz: O co by měl člověk v životě usilovat, aby si uchoval duševní zdraví?
Hodně důležité je, abychom si v běžném každodenním fungování vytvořili strukturu, režim. U duševně nemocných často vidíme, jak pod vlivem onemocnění z běžného fungování, ať je to práce, rodina, partnerské vztahy nebo volnočasové aktivity, vypadnou. A to je pak něco, co se obtížně napravuje.

Život, jak se říká, nemůže stát na jediném základu. Měli bychom pečovat o všechny jeho složky – ať je to tělesné a duševní zdraví, mentální aktivita, pracovní činnost, která tvoří velkou část našeho života, sociální interakce, kulturní aktivity... Je dobré být aktivní v různých oblastech života. A zároveň v tom držet jakousi pravidelnost, řád.

Lidovky.cz: Leden je prý náročný měsíc z hlediska psychického zdraví. Je brzy tma, mnoho lidí nemá s čím pozitivním vykročit do nového roku. Máte tu zkušenost z praxe?
A víte, že ne? Je to možná tím, že tady na Homolce nefungujeme jako krizové centrum, takže to nevidíme tak výrazně jako v psychiatrických ambulancích. Podle mých zkušeností přibývá sezonních depresí už na podzim, s tím začátkem roku bych to neviděla tak černě.

Sama u sebe naopak s počátkem nového roku pociťuju víc elánu do práce. Řekla bych, že leden mnozí vnímají jako start něčeho nového – ostatně proto si tolik lidí dává novoroční předsevzetí.

Lidovky.cz: Hraje v tom roli optimistická představa, že začínáme s čistým štítem?
Určitě ano. S koncem roku máme tendenci bilancovat, rekapitulovat, co se stalo, co jsme udělali špatně. A s tím novým si říkáme, co chceme v životě změnit, jaké chyby už nechceme opakovat. Začátek roku je příležitost, abychom své vize začali realizovat.

Lidovky.cz: Jak to zařídit, aby nám předsevzetí vydržela déle než do konce ledna?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!