Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kraus se stěhuje do Archy. Ponec byl malý

Lidé

  13:14
PRAHA - Populární moderátor Jan Kraus se příští týden rozloučí s pražským divadlem Ponec, kde dosud natáčel svou show, kterou vysílá televize Prima. Po prázdninách, kdy se budou reprízovat divácky nejúspěšnější díly, se jeho zábavný pořad začne natáčet v nedalekém Divadle Archa. "Jsem šťastný a dost se na to těším," řekl Kraus.

Jan Kraus foto: Reprofoto

Do Archy se vejde asi dvakrát více diváků než do malého Ponce, v němž byly vstupenky na jeho show vyprodány vždy krátce po zahájení předprodeje; lidé na ně museli vystát dlouhé fronty. Moderní sál Archy má podle Krause i další výhody - lepší akustiku a technické vybavení. Navíc vypadá podobně jako sály, v nichž se v USA točí tradiční late night show. Kraus dosud na Primě odvysílal čtyři desítky talk show. Loni ke komerční stanici přešel z České televize, pro kterou od roku 2004 natočil přes dvě stovky pořadů nazvaných Uvolněte se, prosím.

ČTĚTE VÍCE O KONCI UVOLNĚTE SE, PROSÍM

Nyní si pochvaluje, že má pro svou práci lepší podmínky. "Mám opravdu klid v tom, že mi nikdo nekecá do toho, které hosty bych měl nebo neměl (pozvat)," vysvětlil. "Mám pocit naprostého klidu, zatímco tam se stupňoval cenzurní nátlak," postěžoval si. Krausovi navíc na komerční stanici omládlo publikum, za určitou nevýhodu považuje pouze vložený reklamní blok. "Až devět minut reklamy vám nejen roztrhne pořad, ale i snižuje čísla (sledovanosti)," vysvětlil Kraus, který si tento týden udělal malý výlet k možné budoucí konkurenci.

Vyzkoušel si roli zpovídaného v nové talk show nazvané 7 pádů Honzy Dědka, kterou ve středu v premiéře uvedl novinář Dědek v pražské Malostranské besedě. Zkušený matador Kraus zasedl do křesla pro zpovídané jako první z trojice Dědkových hostů a v první části večera zaplněnému sálu vyprávěl o svých názorech na média, reklamu a českou politiku.

O tom, kdo je hvězda večera, však hostitele i publikum přesvědčil, když došlo na další hosty - místopředsedkyni sněmovny Kateřinu Klasnovou z Věcí veřejných a zpěváka Matěje Rupperta. "Já tam u nás dávám pití," napomenul Dědka za pomalý servis pro hosty, když mu po jeho úvodním vstupu vyschlo v ústech. "Můžu se na něco zeptat, vy už stejně melete z posledního," sebral poté Kraus vítr z plachet zaskočenému moderátorovi a mámil z Klasnové informace o zákulisí její politické strany.

Krausovi samotnému prý nevadí, když jsou někdy jeho hosté schopni "utáhnout" zábavu sami. "Jestli chcete dělat jakoukoliv zábavu, tak je jedno, jestli ji děláte vy nebo ten druhej. Hlavně, když tam není nuda," vysvětlil. "Pro něj (moderátora) to není špatný, má pokoj, dokud se lidi baví," konstatoval.

Nejvíc práce mívá moderátor s nemluvnými hosty. "Když to musíte z někoho tahat, je to vždycky robota, dřevorubecká práce," posteskl si Kraus. Zábavní a upovídaní naopak bývají různí "exoti" s neobvyklými zálibami či dovednostmi. "Jsou to obyčejní lidé, někdy trošku šílení, ale vesměs nemají problémy s komunikací. Jsou zažraní do svého koníčka nebo určité bizarnosti a často jsou velmi zábavní," konstatoval.

Jan Kraus

Opakem bývají podle něj překvapivě někteří politici a vůbec lidé ve
vysokých funkcích. "Měli by mít komunikaci jako bezproblémový obor, ale často se ukazuje, jak je to u nás ještě zvlášť nevyrovnané a komunikace je ještě po padesáti letech 'držení huby' problém," prohlásil Kraus.

Nejdůležitější však podle moderátora televizní last night show je, aby měl takový pořad politický i satirický "drajv". "To se v Česku podceňuje a jsou to kecárničky. A historky, kdy lidi říkají, co zažili, a veselé historky z natáčení, to mě nezajímá. Nic proti tomu, ale je to jiný žánr a já to nedělám," dodal.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat