Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lady Gaga obdržela mírovou cenu od Yoko Ono

Lidé

  16:43
REYKJAVÍK - Yoko Ono, vdova po Johnu Lennonovi, v úterý v Reykjavíku vyznamenala americkou zpěvačku Lady Gaga mírovou cenou LennonOno. Poblíž islandské metropole také ve vzpomínce na Lennona, který se narodil před 72 lety, znovu rozsvítila "mírovou věž".

Zpěvačka a performerka Lady Gaga získala mírovou cenu od Yoko Ono. foto: ČTK

Lady Gaga, kterou Ono podle agentury DPA označila za "největší žijící umělkyni dneška", cenu obdržela zejména za své nasazení v boji za práva homosexuálů. Při převzetí ocenění se nechala slyšet, že finanční odměnu s ním spojenou daruje na projekty pro mladistvé infikované virem HIV.

Vedle Lady Gaga byl vyznamenán také americký spisovatel John Perkins, který cenu obdržel za boj proti korupci. Posmrtně byla oceněna americká mírová aktivistka Rachel Corrieová, kterou v roce 2003 přejel izraelský vojenský buldozer, a britsko-americký novinář a známý ateista Christopher Hitchens, který zemřel loni na rakovinu.

Již dříve byla v nepřítomnosti oceněna také ruská punková skupina Pussy Riot, jejíž tři členky byly odsouzeny ke dvěma letům vězení za "punkovou modlitbu" v moskevském chrámu Krista Spasitele.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!