Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lady Gaga zrušila koncert v Indonésii, kvůli islamistům

Asie

  7:00
JAKARTA - Americká popová zpěvačka Lady Gaga zrušila kvůli výhrůžkám islamistů svůj koncert v indonéské Jakartě. Vystoupení pro více než 50.000 lidí bylo už delší dobu vyprodané, policie ho však odmítala s ohledem na bezpečnost povolit.

Lady Gaga foto: Reuters

Proti Lagy Gaga razantně vystupovala zejména Fronta obránců islámu (FPI), podle níž by necudné šaty a vulgární styl zpěvačky mohly pokazit morálku indonéské mládeže.

Koncert v Jakartě plánovaný na 3. června měl být jedním z vrcholů zpěvaččina turné po Asii, proti extravagantní umělkyni však stále častěji protestovali radikální vyznavači islámu, kteří ji mimo jiné označili za satanistku.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vzhledem k výhrůžkám Lady Gaga koncert ruší," uvedl dnes zástupce pořadatelské agentury Big Daddy. "Nejde jen o bezpečnost Lagy Gaga, ale také o bezpečnost těch, kteří ji sledují." Pořadatel ujistil diváky, že všem vrátí peníze za zakoupené vstupenky.

Islamisté naproti tomu slaví. "Tohle je vítězství pro indonéské muslimy," uvedl zástupce vedení FPI Salim Alatas. "Děkujeme Bohu, že nás před touto ďábelskou záležitostí uchránil." Americká popová hvězda proslulá svými extravagantními oděvy a provokativními vystoupeními vyvolala protesty i v dalších asijských zemích.

Protesty i v Soulu a Manile

Své světové turné Born This Way Ball minulý měsíc navzdory nesouhlasným projevům svých odpůrců zahájila v jihokorejské metropoli Soulu. Velká kritika se na pořadatele snesla i ve filipínské Manile, kde proti zpěvačce několik dní protestovaly stovky křesťanů.

Indonésie se 240 miliony obyvatel je zemí s největší muslimskou populací na světě, přičemž většina lidí zde vyznává umírněnou formu islámu. I přes dlouhou tradici náboženské tolerance se však v posledních letech stále hlasitěji ozývá malá skupina extremistů.

Autor: