Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mandelovy paměti: O utrpení ve vězení i o tom, že není žádný světec

Lidé

  19:24
JOHANNESBURG - Nelson Mandela nikdy nebyl žádný světec a jedna z věcí, které mu v minulosti nejvíce vadily, bylo, že ho celý svět za světce považoval. Bývalý bojovník proti apartheidu, nositel Nobelovy ceny za mír a pozdější jihoafrický prezident to píše ve svých pamětech, ve kterých také vypověděl o utrpení, jež pro něj a jeho rodinu znamenal letitý pobyt ve vězení. Kniha vyjde v úterý, úryvky z ní dnes zveřejnil jihoafrický deník Sunday Times.

Nelson Mandela foto: Reuters

Paměti nazvané Conversations With Myself (Mé rozhovory se mnou) opatřil předmluvou další laureát Nobelovy ceny, americký prezident Barack Obama.

Kniha je souborem Mandelových deníků, zápisků, dopisů a dalších soukromých písemností. Jejím smyslem je prý ukázat Mandelu jako skutečného člověka, který se skrývá za mezinárodní ikonou.

Nelson Mandela oslavil 92. narozeniny

"Jedna věc, která mě ve vězení velmi znepokojovala, byl falešný obraz, který jsem proti své vůli vyslal do světa a který mě považoval za světce," píše Mandela v nové knize. "Nikdy jsem jím nebyl, a to ani ve smyslu pozemského hříšníka, který zhřešil a usiluje o nápravu," dodává dvaadevadesátiletý politik, který se v roce 1994 stal prvním černošským prezidentem Jihoafrické republiky.

Utrpení ve vězení
Mandela strávil za dob apartheidu ve vězení 27 let. V pamětech se čtenářům svěřil, jak těžko nesl odloučení od svých blízkých a vědomí, že se o ně nemůže postarat. "Mám pocit, že každá část mého těla - má krev, mé kosti a má duše - vše je prostoupeno žlučí. Tak zatrpklý jsem z toho, že ti nemůžu pomoci v utrpení, které zakoušíš," napsal své ženě Winnie v roce 1970, tedy v době, kdy byla také zavřená ve vězení.

"Jak dlouho budete žít jako sirotci? Bez domova a bez rodičů, bez lásky a ochrany, kterou vás zahrnovala vaše matka," píše v jiném dopise svým dcerám, kterým v té době bylo 9 a 10 let.

Mandela byl na svobodu propuštěn v roce 1990. Jeho propuštění je považováno za začátek konce vlády apartheidu a počátek nové éry dějin Jihoafrické republiky, v jejímž čele stál v letech 1994 až 1999.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat