Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muž, který první převesloval přes Atlantik, zemřel

Lidé

  10:31
John Fairfax, který jako první překonal Atlantický oceán na veslici, zemřel ve věku 74 let v Nevadě. Jeho žena Tiffany v neděli řekla, že Fairfax zemřel na infarkt.

John Fairfax na archivním snímku z roku 1969, kdy jako první člověk vesloval napříč Atlantikem. foto: ČTK

Fairfax sám sebe označoval za profesionálního dobrodruha. Proslavil se v roce 1969, když jako první člověk vesloval napříč Atlantikem. Trasu dlouhou 8000 kilometrů mezi Kanárskými ostrovy a Floridou překonal za půl roku, ale zápasil přitom se žraloky, bouřemi i vyčerpáním.

O tři roky později pak učinil spolu se svou tehdejší partnerkou Sylvií Cookovou tentýž rekord v Pacifiku. Tehdy veslovali mezi San Franciskem a Austrálií více než 12.000 kilometrů rok, přičemž Fairfax přežil útok žraloka. V 70. letech Fairfax o obou výkonech publikoval knihy.

"Byl to neuvěřitelně silný a odvážný člověk, který věřil ve vše, do čeho se pustil. Miloval přírodu a považoval ji za něco, co je hodno výzvy," řekla o něm manželka Tiffany.

Oba rekordy podnikl na lodích postavených na zakázku. Navigoval s pomocí hvězd a přežil díky tomu, že denně snědl čtyři kilogramy ryb. Měl také zařízení na odsolení mořské vody. K incidentu se žralokem Tiffany řekla, že dravec Fairfaxovi ukousl kus paže, když její muž lovil ryby harpunou. "Jste uprostřed Tichého oceánu, nikde není nemocnice a vy musíte veslovat. Byl to úžasný člověk," prohlásila.

Fairfax prý nezůstal jen u veslování, ale vydal se i do amazonské džungle a mezi piráty. Hovořil pěti jazyky, uměl prý výborně vařit a v kasinech v Las Vegas hrával karty.

Cooková, která zůstala Fairfaxovou celoživotní přítelkyní, ho popsala jako gamblera. Když se s ním seznámila, hrával prý kostky. "Dobrodružství je také určitý druh hazardu, nebo ne?" sdělila.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat