Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nabídl opuštěným lidem ubytování v hotelu zdarma, strhla se lavina

Slovensko-cest

  9:24
Špindlerovský hoteliér Alexandr Bílek nabídl opuštěným a chudým lidem strávit zdarma Vánoce v jeho krkonošském hotelu Hromovka. Na sociálních sítích se strhla lavina reakcí a za pár dní přišlo Bílkovi přes pět tisíc e-mailů.

Hotel Hromovka foto: hromovka.cz

„Mám takový nápad. Zbývá nám na Vánoce (3-5 dní) v hotelu Hromovka dost volných míst. Pokud někdo ví o někom, kdo je úplně sám, nebo o někom, kdo na tom není nejlépe a velmi dlouho nikde nebyl, znáte někoho moooooc smutného, pokud potkáváte nějaké lidi bez domova, můžete jim nabídnout náš prvotřídní hotýlek na horách ve Špindlerově Mlýně na Vánoce ZDARMA. Uděláme jim tolik radosti, že na to nikdy nezapomenou. Pokud nebudou mít na dopravu, také to nějak uděláme,“ napsal na svůj facebookový profil hoteliér a nestačil se divit, co způsobil.

Lidovky.cz: Co vás vedlo k tomu zveřejnit „výzvu“ pro lidi, kteří nikoho nemají nebo na tom nejsou zrovna nejlépe?
Byla to spontánní reakce, náš hotel je kvůli nedostatku sněhu během Vánoc skoro prázdný. Za 21 let, co hotel provozuji, se to nestalo. Hotel se nám podařilo dát dohromady, vše bylo připravené a hotel prázdný. Rozhodl jsem se část personálu pustit na Vánoce domů. Jenže až po tomto rozhodnutí mě napadlo, že bych mohl hotel trochu zaplnit alespoň lidmi, kteří na to nemají, a kteří se Vánoc z různých důvodů bojí. Mám tři facebookové profily, hotelový, expediční, prostřednictvím kterého přidávám příspěvky o našem cestování v Africe a jinde a soukromý s celkovým počtem přátel asi 3000 lidí. Mé profily využívám skoro výhradně k informování o našich cestách nebo reportážích, které pravidelně vycházejí na serveru Lidovky.cz nebo o atmosféře na Hromovce. Zbytečně nikoho ničím jiným neobtěžuji. A tak jsem jednoho krásného dne napsal krátkou výzvu, tak jak mě zrovna napadla. Očekával jsem pramalý zájem, skoro nulovou reakci, do 10 sdílení a dosah řádově ve stovkách. Byl bych nadšený, pokud by se našla nějaké babička, která bude doma sama, matka samoživitelka s dětmi, nemocný člověk. Nabídky ubytování zdarma vlastně nabízím skoro pořád, z různých důvodů s tím, že si jídlo a pití zaplatí. Nyní to ale bylo jinak. Nabídl jsem pobyt s jídlem i pitím zdarma.

Lidovky.cz: Jaký máte vztah k Vánocům?
Vánoce moc rád nemám, a to z toho důvodu, že si uvědomuji, že existuje velké množství lidí, kteří na Vánoce šťastní nejsou. Je to období, kdy se každý nad sebou i okolím zamýšlí více než kdykoliv jindy a osamocení lidé to moc veselé asi doma nemají. Navíc bydlíme v hotelu, staráme se o hosty a nikdy jsme vlastně nezažili takové normální Vánoce. Chodí to tak, že restauraci na hodinu zavřeme, dáme si večeři, mezitím ale klepou hosté na dveře a něco chtějí. Takže od stolu vždy odcházíme a zase přicházíme. Pak jdeme ke stromečku a nikdy se vlastně nestalo, že bych u něho byl déle než 5 minut. Čas tlačí, naparádění hosté již čekají na otevření restaurace a zasednutí. Atmosféra je prvotřídní, domácká. Probíhají rychlé a důkladné přípravy, svíčky, krb, rychle uplést a upéct houstičky, připravit přípitek a tak dále. To vše se dělá ve spěchu a pak se do poloviny noci nikdo nezastaví. Dcera na mě pak celý večer čeká a chce vidět, až budu rozbalovat dárky, často tak usne u nejlépe vybaveného baru v Česku. A to vše musí ještě před hosty vypadat tak, že je vše pod kontrolou a bez stresu. Jenže opak je pravdou, umíme to vše dobře zakamuflovat, takže to všechno hosté nepoznají. Takové bývají u nás na horách Vánoce.

Lidovky.cz: Výzva se stala „vánočním hitem“ sociálních sítí. Čekal jste takovou lavinu?
Výzva, kterou jsem zveřejnil a která mířila na pár osamocených lidí, se stala doslova a do písmene fenoménem předvánočních dní. Něco takového nikdo nečekal a čekat nemohl. Vypadalo to, jako by náš počítač napadl nějaký zákeřný virus. Čísla se pohybovala směrem nahoru nepřetržitě. Již ráno, 14 hodin po zveřejnění nabídky, bylo dosaženo 750 000 lidí, kterým se nabídka zobrazila na facebooku, doprovázené stovkami a tisíci sdílení a komentáři. Další den již bylo dosaženo 2 milionů vzhlédnutí a čísla stále stoupala. Musel jsem to nějak zarazit. Lidé totiž často doporučovali adepty na pobyt zdarma, psali na ně telefonní čísla, jejich adresy. Zveřejnil jsem proto další informaci, kde jsem vyzval všechny, kteří mají zájem přijet, aby mi napsali email. Těch přišlo během pár hodin přes pět tisíc. Každý s jiným příběhem a jeden smutnější než druhý. Nejsmutnější byli lidé, kteří mají své děti nebo příbuzné doslova na smrtelné posteli, shořelý dům, týrané ženy, děti z dětských domovů, propuštění vězni. Nedalo se to ale všechno číst, neměl jsem vůbec čas, a tak jsme to vzal čistě technicky. První vyhrává. Vybrali jsme 35 lidí, obsadili jsme všechny pokoje. Ostatním jsem slíbil, že brzy akci zopakuji.

Alexandr Bílek

Lidovky.cz: Byla to jednorázová akce, nebo už teď víte, že ji třeba časem zopakujete?
Způsobil jsem dvěma větami něco nevídaného. Nabídka se stala hitem Vánoc, za dva dny zde bylo více novinářů než za celých 21 let, co zde podnikám. Dělal jsem 20 rozhovorů, rozhovory pro televize jsem odmítl, neboť by asi nikdo nebyl šťastný, kdyby se na takové akci viděl v televizi, přesto jedna z nich další den přijela na příkaz svých šéfů. Nebudu zastírat, že stát se na chvilku hvězdou není vůbec nepříjemné, především pak proto, že se jednalo o pozitivní ohlasy. Reklama pro náš hotýlek tak byla doslova luxusní. Celé mi to připadalo, jako by se jen tak lehounce uvolnil jeden plný vagón, který se pomalu sám rozjížděl a začal nabírat takovou rychlost, že už ho nikdo nedokázal zastavit. Z prkotiny, banální nabídky, vzniklo něco fantastického. A to není všechno. Vysoké sledovanosti dosáhl příběh i Slovensko nebo dokonce Rusko, díky zveřejnění na nějakém hotelovém serveru.

Lidovky.cz: Jste cestovatel tělem i duší. Kam se chystáte v nejbližší době?
Každý rok po zimní sezóně se věnujeme tři měsíce cestování po Africe. Máme vlastní auto na černém kontinentu a systematicky navštěvujeme stát po státě. Našim cílem je navštívit všechna místa UNESCO. Nyní máme za sebou 35/49 afrických zemí a 76/106 míst UNESCO. Na světě máme procestováno 99/196 zemí a 280/999 míst UNESCO. Příští expedice proběhne od dubna do června, naše auto máme uschované v Gabonu a budeme pokračovat přes Rovníkovou Guineu, Kamerun, Čad do Středoafrické republiky. Tentokrát však máme v plánu přibrat kameramana a pokusit se natočit zajímavý dokument. Vše o našich cestách najdete na www.alexandrbilek.cz.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...