Pavel Pafko o zjemňování chirurgie a krásném slepém střevu. Nemůžu kvůli koronaviru žít ve strachu, říká

Premium

„Většinu pacientů si nepamatujete. Zapamatujete si obyčejně ty, kde se to nějak komplikovalo. Protože když někoho odoperujete a za týden jde domů, nemáte důvod si ho pamatovat,“ říká v rozhovoru pro LN hrudní chirurg Pavel Pafko. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

  12:00
Hrudní chirurg Pavel Pafko, který kdysi operoval prezidenta Václava Havla a od té doby patří mezi mediální hvězdy, se moc nepodobá chirurgům z filmů či seriálů. Tam to totiž zpravidla bývá stokilový chlap v zakrvaveném plášti, který s ponurým výrazem vyjde z operačního sálu a (ve starších filmech) zapálí si. Profesor Pafko je drobný člověk, nekuřák, i teď v nemocnici oblečený do sportovního trička. Je prý extrovert – jedině v tom splňuje obecnou představu, protože to chirurgové většinou bývají.

Celý článek je jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Že respektovaný lékař bude mluvit bez vytáček, jsem víceméně čekala. Co mě překvapilo, byla jeho skromnost. A ještě něco: minulý měsíc emeritní přednosta kliniky Pafko oslavil osmdesátku. Stále pracuje, i když ubral na tempu. Do motolské nemocnice jezdí na kole nebo na skútru a po ránu často brázdí Vltavu na kajaku. Mimochodem, den před naším rozhovorem ujel v tropickém srpnovém horku na kole sto kilometrů. A nebylo to elektrokolo.

Čechů s novými plícemi přibývá. Transplantace jsou stresující záležitost, říká profesor Pafko

LN: Je pravda, pane profesore, že u sebe nikdy nenosíte peněženku?
Peněženku nemám. Ale teď nedávno jsem si ve Slavonicích poprvé sám vyzvedl peníze na kartu z automatu. Mačkal jsem příslušné knoflíky podle pokynů... Žena mě pochválila.

LN: Vás peníze nezajímají?
Peníze nebyly nikdy smyslem mého života. Nikdy jsem nedělal věci pro to, abych z toho něco měl. Že jsem měl, to je druhá věc. Ano, měl. Ale nikdy jsem to neviděl jako cíl. Taky nemám nic mimořádného, jezdím v octavii, máme chatu, ale to má dneska kdekdo. Mohl bych si teoreticky dovolit víc, ale proč? Viděl jsem kdysi kresbu, na které byla malá kostka a vedle velká kostka. Malá kostka byla Potřeby a velká kostka byla Přání. Pokud si uděláte dvě kostky, které budou přibližně stejné, budete v životě šťastná. Ale když váš soused bude mít mercedes, a vy budete jezdit ve škodovce a budete furt chodit kolem toho jeho auta a říkat si: Jak to, že ho nemám já?, budete frustrovaná. Tím nechci říct, že se nemáme snažit.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

99
Předplatit
Flexibilní, bez závazků
Automatické obnovování

Roční

989
Předplatit
Nejlepší poměr cena/výkon
Ušetříte 17%

Dvouleté

1 889
Předplatit
Nejvýhodnější
Ušetříte 20%

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.