Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostatky generála Ingra se vrátily do jeho rodiště, odpočívá ve Vlkoši

Magazín

  20:37
HODONÍN - Do Vlkoše na Hodonínsku se v neděli vrátily ostatky nejvýznamnějšího místního rodáka, československého generála Jana Sergěje Ingra. Pietnímu aktu přihlíželo několik stovek lidí. Věnec k památníku na vlkošském hřbitově položil i ministr obrany Alexandr Vondra.

Ve Vlkoši pohřbili ostatky generála Ingra. foto: ČTK

Generál Ingr bojoval za první světové války, později působil jako ministr obrany v londýnské vládě Edvarda Beneše. Zemřel roku 1956 v Paříži. Záměr vrátit jeho ostatky do místa rodiště měli představitelé obce už několik let, řekl v neděli starosta Jiří Flora.

"Ostatky jsou uložené v pomníku, který nám pomáhala vybudovat armáda. Doufám, že už tam budou navždy," řekl Flora.

Ministr i velvyslanec

Ingrovy ostatky byly exhumovány v Paříži roku 2004 a v neděli byly slavnostně uloženy ve Vlkoši při příležitosti 118 let generálova narození. V obci mají i muzeum zasvěcené Ingrovi, kde se mohou turisté seznámit s jeho životem a zásluhami.

Generál Ingr se aktivně účastnil bojů za první světové války na několika frontách, domů se vrátil s legionáři. Po roce 1938 odešel přes Polsko a Francii do Anglie. Za druhé světové války působil v Londýně ve vládě prezidenta Beneše jako ministr národní obrany. Po válce byl československým velvyslancem v Haagu.

Pietního aktu se v neděli zúčastnili zástupci armády, ministerstva a stovky dalších lidí. Nad hřbitovem přeletěly stíhačky, lidé k památníku pokládali věnce. Součástí akce byla i mše v kostele Nanebevzetí Panny Marie. "Bylo to pěkné završení naší snahy o navrácení ostatků generála Ingra a vzpomenutí na jeho osobnost," shrnul starosta Flora.

Ve Vlkoši na Hodonínsku bydlí zhruba 1000 lidí a obec si tradici svého nejvýznamnějšího rodáka připomíná více než 15 let. Odehrávají se tu oblíbené rekonstrukce bitev, na které chodí tisíce lidí.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...