Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Redford kritizuje úroveň tisku: 'Novinařina upadá'

Lidé

  13:05
LONDÝN - Dokumentární filmy nahradily noviny jako hlavní zdroj investigativní žurnalistiky. V rozhovoru pro BBC to uvedl americký herec a režisér Robert Redford. Podle něj se novinářské standardy v tištěných médiích "prudce propadají" a dokumenty naproti tomu mají více času věnovat se problémům do hloubky.

Robert Redford se stal rytířem Řádu čestné legie foto: Reuters

Podle Redforda dosáhla investigativní žurnalistika v novinách vrcholu v době aféry Watergate, která vyústila v rezignaci amerického prezidenta Richarda Nixona.

"Je vcelku jasné, že od té doby novinařina upadla," řekl Redford. "Ale tehdy by mě nenapadlo, že propad může být tak prudký a drastický, že pravidla, která novinařině vládla - jako že musíte mít dva nahrané zdroje, než je začnete citovat -, zcela zmizí."

"Nástroje pro zodpovědnost byly potlačeny v zájmu rychlých senzací. Myslím, že to poškodilo novinařinu," pokračoval herec. "Lidé v mé zemi se pak ptají, kde se mají dozvědět pravdu." Podle Redforda nyní roli novin v tomto směru přebírají dokumentární filmy.

Robert Redford v Karlových Varech v roce 2005.

Jejich autoři prý nejsou vázáni uzávěrkami, a mohou tak sledovanou situaci prohledat víc do hloubky. "V dokumentu tak můžete ukázat věci, které by možná vláda nebo velké firmy rády utajily," řekl Redford.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Herec a režisér nicméně připouští, že dokumenty nemají sílu ovlivnit politiku. "Může film něco změnit? Ne. Nanejvýš tak módu," řekl. "Lžeme sami sobě, když si myslíme, že by film mohl změnit celý systém, celou vládu," dodal.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!