"Co se týče vlády, tak změna je rozhodně vidět. Předtím festival nedostával záštitu od ministrů, letos jsme ji od Jiřího Dienstbiera (ministr pro lidská práva) dostali. Je to ale i v prkotinách, kdy nám ministři neodpovídali na pozvánku na slavnostní recepci. Teď se buď omluví, nebo přijdou," řekl Walek.
ČTĚTE TAKÉ: |
Do studie se zapojily tisíce lidí z 28 zemí EU. Podle zjištění by otevřenou podporu politiků a dalších známých osobností uvítalo 85 procent gayů, lesbických žen či bisexuálů v Česku. Podle 47 procent dotázaných by rozhodně přispěla ke zlepšení jejich života. Nestojí o ni čtyři procenta respondentů. Osmi procentům vyhovuje nynější stav.
Na Slovensku by otevřená podpora rozhodně přispěla k lepšímu životu LGBT komunity podle tří pětin dotázaných, v Rakousku a Polsku podle 64 procent. S nynějším stavem jsou spokojena jen tři procenta gayů a leseb v Maďarsku a Polsku, čtyři procenta v Rakousku a dvě procenta na Slovensku. Větší podpora by k lepšímu životu nepomohla podle pěti procent dotázaných ze Slovenska a Rakouska, tří procent z Polska a šesti procent z Maďarska.
Česko: jedna z nejvstřícnějších zemí v EU
Průzkum se vůbec poprvé zaměřil na zkušenosti a názory samotných gayů, leseb, bisexuálů a translidí. Podle výsledků se Česko řadí k nejvstřícnějším zemím EU, jako jsou Nizozemsko, Dánsko, Lucembursko, Belgie či severské státy.
Podle Walka je postupná změna atmosféry znát i na festivalu Prague Pride. Silné protesty konzervativců postupně každý rok slábly. "V prvním ročníku jsme řešili exprezidenta Václava Klause a jeho výroky o deviantech. Netušili jsme tehdy, že založíme tradici, která přitáhne na 60 000 lidí a Praze přinese 12,5 milionu korun ročně," uvedl Walek.
ČTĚTE TAKÉ: |
Zájem o "nejteplejší festival v roce", jak pořadatelé Prague Pride nazývají, totiž každoročně roste. V roce 2011 se prvního ročníku zúčastnilo 25 000 lidí. Do karnevalového průvodu hrdosti se zapojilo 8 000 lidí. Loni si festival nenechalo ujít 60 000 zájemců. Do průvodu přišlo 20 000 lidí. Minimálně stejný počet očekávají organizátoři i letos. Přibývá nejen návštěvníků z Česka, ale i ze zahraničí. V prvním ročníku tvořili pětinu návštěvníků, loni už téměř třetinu.
Letošní festival nabízí téměř 120 akcí na pěti desítkách míst Prahy. Pořadatelé připravili koncerty, sportovní utkání, výstavy, diskuse i bohoslužby. Program vyvrcholí v sobotu karnevalovým průvodem z Václavského náměstí na Letnou.
Letošní přehlídka má upozornit na porušování práv a nesvobodu gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů na Východě. Walek připomněl, že v mnoha státech se průvody hrdosti konat nemohou. Organizátoři proto nabízejí lidem ze zemí bývalého socialistického bloku, ale i z Afriky či Asie, aspoň virtuální účast na pražské akci. Přes zabezpečenou stránku se mohou spojit se svým "avatarem", který bude na akcích jim bude zasílat zprávy, snímky či videa z místa.