Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pohřeb Muhammada Aliho: boxera vyprovázely na poslední cestě desetitisíce lidí

Lidé

  21:22
LOUISVILLE - Skandování desetitisíců lidí vyprovázelo na poslední cestě legendárního boxera Muhammada Aliho, který zemřel před týdnem ve věku 74 let. Lidé, kteří se přišli s někdejším mistrem světa v těžké váze v ulicích rozloučit, na projíždějící vozy volali „Ali, Ali“ nebo boxerovu přezdívku „The Greatest“ (Největší).

Ali zemřel v nemocnici ve Phoenixu, kde byl kvůli dýchacím potížím. foto: Reuters

Smuteční konvoj 17 limuzín projel jeho rodným městem Louisville od domu, kde vyrůstal, po třicetikilometrové trase kolem míst, kde se učil boxovat či která nyní nesou jeho jméno, ke hřbitovu Cave Hill. Tam se uskutečnil soukromý pohřeb.

Smuteční obřad v hale KFC Yum Center, na němž promluví i bývalý americký prezident Bill Clinton či herec Billy Crystal, měl začít ve 20 hodin, ale kvůli zdržení v programu začne podle pořadatelů minimálně o dvě hodiny později.

Ali odmítl otrocké jméno i válku ve Vietnamu. Olympijské zlato hodil do řeky

Rakev ponesou Aliho nástupci na boxerském trůnu v těžké váze Američan Mike Tyson a Brit Lennox Lewis či herec Will Smith, jenž ztvárnil boxerskou legendu v životopisném filmu z roku 2001.

Už ve čtvrtek se konal tradiční muslimský pohřeb, kterého se zúčastnilo zhruba 6000 Aliho příznivců. Boxer, původním jménem Cassius Clay, přestoupil k islámu v 60. letech minulého století.

Ali zemřel v nemocnici ve Phoenixu, kde byl kvůli dýchacím potížím. Trojnásobného profesionálního mistra a olympijského vítěze z roku 1960 sužovala 32 let Parkinsonova choroba.

10. června 2016

Autor: