Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Polanski prý v domácím vězení dokončuje úpravy nového filmu

Lidé

  22:56
ŽENEVA - Filmový režisér Roman Polanski se v domácím vězení ve Švýcarsku, kde čeká na rozhodnutí o svém vydání do USA, zabývá dokončováním střihu svého nejnovějšího filmu The Ghost Writer.

Roman Polanski foto: ČTK

V rozhovoru pro švýcarský týdeník Le Matin Dimanche to řekl jeho přítel, francouzský filosof Bernard-Henri Lévy. "Je to fakticky působivé. Na dálku dokončuje střih svého nového filmu, který, mám za to, je v oficiálním výběru pro festival v Berlíně," řekl Lévy.

Spojené státy žádají o Polanského vydání kvůli jeho pohlavnímu styku s nezletilou dívkou v roce 1977. V USA se něco takového považuje za znásilnění. Ve Švýcarsku byl na základě amerického zatykače zatčen letos v září, když tam přijel na filmový festival. Po nějaké době byl z vazby na kauci propuštěn do domácího vězení na svou chatu v Gstaadu.

Lévy řekl, že Polanski tam žije obklopen rodinou, je bombardován telefonáty, v němž se mu vyjadřuje podpora, a je "jako skála". Rodina si ale kvůli možnému vydání do USA dělá starosti.

Polanski mu prý řekl, že švýcarští činitelé jenom konali svou povinnost, když ho 26. září zatkli. Všichni s ním prý zacházeli laskavě a zdálo se, že je jim "mimořádně trapné", čím musí procházet.

Alpská chata režiséra Romana Polanského

Švýcarsko chce o vydání rozhodnout začátkem příštího roku. Polanski by v USA mohl dostat dva roky vězení, původně to ovšem bylo až 50 let. Režisér byl už v USA za svůj čin soudně stíhán, ale uprchl do Francie. Jeho někdejší sexuální partnerka několikrát žádala, aby byl případ odložen ad acta.

Polanski se v mládí v rodném Polsku proslavil filmem Nůž ve vodě a později, po odchodu na Západ, si získal světovou proslulost snímky jako Čínská čtvrť, Rosemary má děťátko a Pianista. Je mu 76 let.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...