Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Radola Gajda: osvoboditel Sibiře, který ztroskotal v politice

Magazín

  22:22
PRAHA - Jeden z nejvýznamnějších legionářských důstojníků s kontroverzní politickou budoucností. Rudolf Geidl se narodil 14. 2. 1892 v Kotoru. Studoval na gymnáziu v Kyjově, poté se vyučil drogistou. Po vypuknutí první světové války přeběhl a přihlásil se do Černohorské armády, kde si změnil jméno na Radola Gajda.

Radola Gajda foto: Wikipedia.org

Poté přešel k 1. srbské divizi v Oděse. V lednu 1917 vstoupil do Čs. brigády. U Zborova velitel 1. praporu 2. čs. pluku, při útoku 2. 7. 1917 velel ovšem prakticky celému jižnímu úseku Čs. brigády. Od 2. 3. 1918 velitel 7. čs. střeleckého pluku. Po vypuknutí bojů proti bolševikům velel postupně Novonikolajevské, Sibiřské a Východní skupině. Dobyl Mariinsk, Novonikolajevsk a Irkutsk a obojživelnou operací u Posolské překročil Bajkal. 

Od září 1918 generál a od října 1918 velitel 2. čs. divize a celé Uralské fronty. V prosinci 1918 dobyl Perm. Od ledna 1919 velel Sibiřské a posléze 2. armádě ve vojsku admirála Kolčaka. Pro neshody s ruskými generály se v létě vzdal funkce av listopadu 1919 se ve Vladivostoku neúspěšně pokusil o převrat proti Kolčakovi. 

Do ČSR se vrátil v lednu 1920. Působil ve velitelských funkcích v armádě, v roce 1926 náčelník hlavního štábu. Sovětskými diplomaty v témže roce paradoxně obviněn ze špionáže pro SSSR a propuštěn z armády. 

Angažoval se poté ve fašistickém hnutí. Za okupace podporoval čs. odboj, po válce zatčen pro lživé obvinění z kolaborace a dva roky vězněn. Zemřel v Praze 2. 10. 1948.

Autoři:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat