Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cimrman našel nového zastánce. Ve světě ho propaguje slavný Robert Fulghum

Lidé

  13:42
Americký spisovatel Robert Fulghum obdivuje Járu Cimrmana. Náklonnost k všestrannému českému géniovi dal najevo v článku na své webové stránce.

Robert Fulghum v roce 2011 v Brně foto: MAFRA - Otto Ballon Mierny

Fulghum rozebírá některé Cimrmanovy zásluhy a připomíná i to, že před lety zvítězil v anketě Největší Čech. "Každý Čech vám řekne, že Cimrman žije. Viděl jsem to napsané na zdi. Napsané samotným Cimrmanem," píše s nadhledem Fulghum.

Spisovatel také píše, že každý Čech dokáže vyprávět neuvěřitelné příhody tohoto pozoruhodného muže, který měl pokaždé smůlu v tom, že někam (nebo na něco) přišel pozdě. "A který, jak už jste jistě poznali, ve skutečnosti neexistuje," píše Fulghum a zmiňuje se i o cimrmanolozích.

CELÝ TEXT V ANGLIČTINĚ NAJDETE ZDE.

"Chtěl jsem se s Cimrmanem setkat. A setkal. Viděl jsem ho ve tvářích Čechů, kteří mi vyprávěli jeho příběhy," popisuje spisovatel.

Fulghum se už dříve vyznal, že má rád Česko. "Mám rád Čechy, český styl a české pivo," nechal se kdysi slyšet Fulghum, jenž do Česka pravidelně jezdí představovat své nové knížky. V Praze se nachází i v těchto dnech, kdy v divadle ABC sledoval zkoušky a premiéru představení Drž mě pevně, miluj mě zlehka, nastudovaného podle jeho knihy.

U zrodu fiktivního génia Járy Cimrmana před více než čtyřmi desítkami let stáli Jiří Šebánek, Karel Velebný a Zdeněk Svěrák. Z jejich rozhlasové Nealkoholické vinárny U pavouka se posluchači 23. prosince 1966 o do té doby neznámém velikánovi dozvěděli poprvé.

Mystifikace okolo postavy zapomenutého všeuměla dala vzniknout Divadlu Járy Cimrmana, jehož hlavními protagonisty se stali Svěrák a Ladislav Smoljak a jehož prvním představením byla v roce 1967 hra Akt. Následovaly další hry, které si získaly nebývalou přízeň diváků a staly se nesmrtelnými jako sám Cimrman, jemuž bylo odhaleno mnoho pomníků a pamětních desek, a to nejen v ČR.

Autoři: ,