Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

S kamerou v bojujícím Chebu. Nadporučík Miroslav Tiller dokumentoval osvobození vlasti

Kalendář hrdinů

  5:00
První českoslovenští vojáci ze západní fronty, kteří ve čtvrtek 26. dubna 1945 dorazili po boku americké armády do vlasti, byli jen tři. Měli za úkol zdokumentovat osvobozování republiky z tohoto směru a vedl je kameraman nadporučík Miroslav Tiller.

Válečný zpravodaj. Miroslav Tiller na snímku Pavla Fabiana s kamerou v předpolí Chebu při natáčení závěrečných bojů o město. foto: VHÚ

Narodil se 20. května 1918 v Praze v rodině potomků anglických katolíků, kteří do Čech přišli v 17. století v době cromwellovské diktatury. Po maturitě odešel v říjnu 1936 na vojnu, kde absolvoval školu důstojníků v záloze. Jako podporučíka jezdectva jej zastihl ještě v září 1938 mnichovský diktát a po demobilizaci začal studovat v Praze na vysoké škole chemii. Jako studenta jej zase zastihl příchod nacistů do Prahy i zavření českých vysokých škol.

Hrdým partnerem rubriky Kalendář hrdinů je společnost Česká zbrojovka

Česká zbrojovka

Proto se v únoru 1940 vydal tajně přes Balkán do Bejrútu a po plavbě do Francie 3. dubna 1940 vstoupil do čs. zahraniční armády. Po porážce Francie se dostal do Velké Británie, kde zprvu sloužil postupně u kulometné roty, určitý čas jako tělovýchovný instruktor a nakonec u oddílu polního četnictva. Koncem roku 1942 absolvoval ve Skotsku tvrdý bojový výcvik s následným parašutistickým kurzem na letišti Ringway u Manchesteru.

Vysazení do okupované vlasti, kde byl jeho otec plukovník a bývalý italský legionář uvězněn za odbojovou činnost, se však nedočkal a místo toho se stal členem brigádní filmové a fotografické skupiny, aby 16. listopadu 1944 získal oficiální britskou akreditaci jako „war correspondent“. To se již v Anglii stihl oženit s anglickou dívkou Beryl.

S kamerou v bojujícím Chebu. Nadporučík Miroslav Tiller dokumentoval osvobození...

V dubnu 1945 byl spolu se spolužákem z pardubické reálky redaktorem rotným Zdeňkem Václavíkem a fotografem desátníkem Pavlem Fabianem vyslán k americkým jednotkám, aby v Chebu stihli ještě závěrečné boje o město a o pět dní později i příjezd Kombinovaného oddílu od čs. obrněné brigády. Do vysněné Prahy se však již nesměli podívat, a tak se rychle vrátili k Dunkerque, kde 9. května ještě stihli zdokumentovat kapitulaci viceadmirála Frisia do rukou generála Aloise Lišky.

Po válce Tiller již jako kapitán pracoval ve Vojenském historickém ústavu coby referent pro foto a kinoarchiv čs. brigády ze západní fronty, ale listopadu 1946 odešel do civilu. O jeho dalším směřování v životě rozhodl nakonec únor 1948, kdy se stal objektem zájmu komunistické bezpečnosti.

Proto se rozhodl pro emigraci a vrátil se do Velké Británie, kde v září 1974 zemřel. Bylo mu pouhých 56 let.

Autor: