Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šloufův pohřeb se bude konat v sobotu v pražských Strašnicích

Lidé

  13:01
PRAHA - Architekt úspěchů Miloše Zemana, lobbista Miroslav Šlouf, bude mít pohřeb v sobotu ve Strašnickém krematoriu. Muž, který pro sociálnědemokratické volební kampaně v 90. letech minulého století vymyslel legendární autobus Zemák, zemřel v pátek. Šlouf měl dlouhodobé vážné zdravotní potíže.

Šlouf v březnu 2008. V téže době založil občanské sdružení Přátelé Miloše Zemana. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Pohřeb bude v sobotu v 11 hodin,“ řekl LN Jiří Bejlovec, který s někdejší pravou rukou Miloše Zemana působil v nevýznamném politickém hnutí Obroda.

Zemřel lobbista a exšéf Zemanových poradců Miroslav Šlouf. Figuroval v několika politických kauzách

Bývalý komunistický poslanec se stal v 90. letech vlivným zákulisním hráčem české politiky. Pracoval jako blízký poradce tehdejšího předsedy ČSSD a premiéra Zemana.

Šlouf působil jako jeho stín a „stínové“ byly i některé jeho aktivity. Podle médií měl v roce 2000 údajně snahu ovlivňovat personální rozhodnutí v policii. Tehdejší prezident Václav Havel se obával, že se lobbista snaží destabilizovat elitní policejní složky.

Miroslav Šlouf v listopadu 2014.
Šlouf se zúčastnil pohřbu podnikatele Václava Kočky mladšího, který byl v...

Byl také spojován s kauzou Olovo, jejímž cílem bylo zdiskreditovat populární sociálnědemokratickou političku Petru Buzkovou. Dokumenty vznikly v okruhu Zemanových poradců, Šloufova role se ale neprokázala.

V roce 2007 však předseda ČSSD Jiří Paroubek naznačil, že Šlouf v roli Zemanova prostředníka sehrál výraznou roli v ovlivňování bývalých poslanců ČSSD Michala Pohanky a Miloše Melčáka, aby podpořili koaliční vládu Mirka Topolánka (ODS).

Šlouf byl Zemanovi věrný i poté, co expremiér odešel odpočívat na Vysočinu. V roce 2008 spoluzaložil sdružení Přátelé Miloše Zemana, které výrazně dopomohlo k návratu těžkotonážního politika do centra dění. Spolu s později založenou Stranou práv občanů – zemanovci přispělo k vítězství současného prezidenta v první přímé volbě.

Těsně poté, co Zeman vyhrál, se ale od Šloufa nadobro odstřihl. Kolem sebe si ponechal jen muže, kteří vzešli z lobbistovy líhně – šéfporadce Martina Nejedlého a kancléře Vratislava Mynáře. Šlouf odešel ze SPOZ a spolu s dalšími odpadlíky na protest založil hnutí Obroda. Své vzpomínky sepsal do knihy Jak se dobývá hrad.