Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Lidé

Smrt pařížského Sokola. Josef Pultr narukoval podvodem, zemřel při útoku v čele své roty

Josef Pultr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Pultr | foto: VHÚ

V minulém týdnu jsme si kromě významných vojenských výročí mohli připomenout také 106 let bitvy u Artois, během níž byla nedaleko Arrasu do útoku na čele svého pluku nasazena Rota Nazdar. Útok, jenž se zapsal do dějin našeho odboje, však zároveň znamenal i zánik roty, neboť ta v boji utrpěla velké ztráty a fakticky přestala existovat. Jedním z jejích padlých byl i Josef Pultr, náčelník pařížského Sokola.

Josef Pultr se narodil 16. listopadu 1886 v Černožicích na Královéhradecku. Po ukončení školy se rozhodl pro kariéru účetního a v touze najít lukrativní uplatnění brzy odešel do Francie, kde se po zdokonalení ve francouzštině brzy etabloval v Paříži. Záhy vstoupil do tamějšího Sokola, jenž byl spolu se socialistickým spolkem Rovnost největším hybatelem českého spolkového života v Paříži.

Hrdým partnerem rubriky Kalendář hrdinů je společnost Česká zbrojovka

Česká zbrojovka

Během vypuknutí první světové války se většina krajanů přidala na stranu Francie. Záhy začali organizovat protirakouské demonstrace a dobrovolně se hlásit do francouzské armády. Když jim bylo dovoleno vstoupit do francouzské cizinecké legie, byly to právě oba české spolky Sokol a Rovnost, které daly dohromady 300 dobrovolníků, již 22. srpna 1914 se dostavili k odvodu. S nimi se přihlásil i Josef Pultr, jenž se jako náčelník Sokola rozhodl jít příkladem.

Protože však nesplnil váhový limit nutný pro vstup do vojska, původně odveden být neměl. S tímto verdiktem se však nesmířil a nastrčil své papíry statnějšímu z již odvedených sokolů, aby se dostavil k odvodní komisi podruhé za něj. Odvodová komise si ničeho nevšimla a on tak mohl narukovat s ostatními a odjet do výcvikového tábora francouzské cizinecké legie v Bayonne. Podobným způsobem se do francouzské armády dostalo mnoho členů české kolonie.

Nástup na frontu. Skupina českých dobrovolníků před odjezdem z Paříže do...

Nástup na frontu. Skupina českých dobrovolníků před odjezdem z Paříže do Bayonne 23. srpna 1914. Josef Pultr je ve výřezu vpravo nahoře.

V nově utvořené Rotě Nazdar byl díky své znalosti francouzštiny slovem i písmem přidělen ke štábu roty, kde prováděl kancelářské práce. Přesto se často zapojoval do volnočasových aktivit českých dobrovolců, stále například vedl sokolská cvičení a po příchodu roty do zákopů dále zajišťoval pro ostatní poštovní spojení se zbytkem české kolonie v Paříži.

Rozhodující okamžik pro rotu i Pultra přišel 9. května 1915, když kolem desáté hodiny ranní dobrovolníci z Roty Nazdar vyběhli ze zákopů a zahájili útok na pozice nepřítele. Přestože se jí podařilo prolomit linie a splnit daný úkol, celá ofenziva kýžený průlom fronty nepřinesla a byla utopena v krvi. I ztráty Roty Nazdar byly hrozivé. Z původních 250 zbylo bojeschopných jen necelých 100 mužů, kolem sta jich bylo vážně zraněno a 42 jich padlo. Mezi nimi byl i Pultr, muž, jenž se sám velmi zasloužil o její vznik.

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...