Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lidé

Zazářil jako vrah Hojer v seriálu Metoda Markovič. Chci být pokaždé úplně jinej, říká herec Petr Uhlík

Petr Uhlík | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premium Rozhovor
Herec Petr Uhlík o tom, jak se hledá klíč k roli sériového vraha, o velkém manželském úkolu a o přepínání mezi počítačovou střílečkou a filozofickými romány.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

O Metodě Markovič: Hojer se mluví jako o jednom z nejvýraznějších seriálových počinů poslední doby. Kriminální série platformy Voyo je zasazena do dob normalizačního Československa, vychází ze skutečných případů kriminalisty Jiřího Markoviče a diváky uhranula mimo jiné brilantními hereckými výkony v hlavních rolích.

„Obavu, že by mě role vraha zaškatulkovala, jsem neměl. Upřímně, díkybohu za škatulku. Když je člověk neznámý, je to jedno, je to herecká příležitost. Navíc mě uprostřed tohoto projektu vybrali do série Adikts a potom jsme začali natáčet Krále Šumavy, kde mám zase úplně jinou roli.

Díky rychle nabytému portfoliu příležitostí jsem začal tuhle pochybnost ztrácet, až postupně úplně zanikla. Ale je to i o mně. Abych byl v dalších věcech jinej,“ říká Petr Uhlík, který je jako roztěkaný, místy až dětsky nejistý sadistický sériový vrah Ladislav Hojer absolutně uvěřitelný.

Lidovky.cz: Pamatujte si, co prvního vám blesklo hlavou, když jste se dozvěděl o roli Hojera?
Že to chci dělat. A druhá věc: že je na devadesát devět procent jistý, že to nakonec dělat nebudu. Ale chtěl jsem to zkusit.

Lidovky.cz: Jak dlouho trvalo, než bylo jasné, že jste roli dostal?
Asi měsíc. Postupně jsem absolvoval stále obtížnější kamerové zkoušky. Ta poslední trvala šest hodin, střídali se na mně různí lidé a přibýval text. Bylo to náročné. Problém je, že chodíte na kamerovky nebo castingy, učíte se kvanta textu, ale bez jakékoliv jistoty, že to reálně dostanete. Stojí to dost času.

Lidovky.cz: A možná je dobré zmínit, že i peněz. Protože je to zadarmo.
Ano. Měl jsem štěstí, že jsem v té době nic nezkoušel, ale zároveň jsem ještě měl angažmá, takže jsem byl existenčně zajištěný – mohl jsem do přípravy na kamerové zkoušky dát všechno.

Hlavně jsem měl dost času na text a byl v něm sebevědomý. Dostat do sebe text natolik, že nad ním člověk nepřemýšlí, je nejtěžší. Je to věc, která mě dřív hodně vykolejovala. Teď si na to dávám sakra pozor, protože člověk jinak nemůže ukázat, co chce.

Lidovky.cz: Jak jste k roli sériového vraha hledal klíč?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se